Aktywność spontaniczna NEAT

Jak się mobilizować, żeby się zbyt szybko nie zdemotywować? Jaki wpływ na nasze zdrowie ma aktywność spontaniczna NEAT i co to w ogóle jest taka forma aktywności?

Te z Was, które już mnie znają dłuższy czas wiedzą, że mi z siłownią jest bardzo nie po drodze. Mobilizacja do intensywnych ćwiczeń w domu, na macie, też mi regularnie nie wychodzi. Jednak mam świadomość tego jak ważna jest aktywność fizyczna w naszym codziennym życiu i wcale nie mam tu na myśli ćwiczeń „żeby schudnąć”. Mówię Ci o aktywności dla zdrowia, dla lepszego samopoczucia i lepszej kondycji.

Jestem dietetykiem, więc wiem że słowo aktywność fizyczna – zazwyczaj kojarzy się każdemu z konkretnymi ćwiczeniami i zaplanowanym ruchem. Jednak dla naszego zdrowia liczy się każda aktywność jaką wykonujemy w ciągu dnia. Jeśli masz pracę stojącą np. w sklepie 8 godzin na nogach, potem wracasz do domu autobusem. Wychodzisz po południu na zakupy do sklepu i idziesz na piechotę. Do tego mieszkasz w bloku na 3 piętrze bez windy i masz psa, z którym wychodzisz 3 razy dziennie na dwór. To twoja aktywność codzienna, jest większa od osoby, która ma prace siedzącą. Jeździ do biura i po zakupy po pracy samochodem. A w bloku korzysta z widy. Nawet jak taka osoba 3 razy w tygodniu znajdzie czas i pójdzie na godzinę na siłownie, to… i tak Twój codzienny ruch, czyli właśnie aktywność spontaniczna NEAT jest wyższa.

Jak to możliwe, skoro nie ćwiczysz i nie chodzisz na siłownie?

Już Ci wyjaśniam.

Co to jest aktywność spontaniczna NEAT?

To wydatek energetyczny jaki powstaje podczas naszych codziennych czynności każdego dnia, nie uwzględniający zaplanowanej aktywności fizycznej – treningowej. Tłumacząc jeszcze w bardziej prosty sposób. To aktywność, której nie planujesz w swoim grafiku, ale wykonujesz ją przy okazji codziennych czynności. Np. wybierasz schody zamiast windy, wysiadasz dwa przystanki wcześniej i idziesz na piechotę, odkurzasz, myjesz okna, parkujesz auto dalej, żeby przejść więcej.

Wydaje się, że to niewiele, a jednak po całym dniu takich zmian okazuje się, że naprawdę to ma znaczenie. A jeśli dołożysz do tego 30 minut spaceru każdego dnia – to wychodzi znaczna poprawa kondycji i samopoczucia.

aktywność spontaniczna

Moja praca to głównie siedzenie przed komputerem albo stanie w kuchni i testowanie nowych dań dla Was. Już nie raz przekonałam się jak ważny jest codziennych ruch, rozciąganie i wzmacnianie ciała, żeby dobrze i sprawnie funkcjonować na co dzień. Znam życie – i to dość dobrze, rozumiem jak ciężko w ciągu zbieganego dnia znaleźć czas na ruch. Jednak to co przyniesie Ci najlepsze efekty, to aktywność którą polubisz, która będzie sprawiała Ci przyjemność, którą chętnie będziesz wykonywać. Dlatego w moich relacjach na Instagramie (kliknij TUTAJ, żeby je zobaczyć) znajdziesz motywację do takiej aktywności, która sprawia mi przyjemność, ale mam nadzieję że zmotywuje też Ciebie.

Najpopularniejszy # w moich relacjach to #nabijamykroki. Uwielbiam spacery, intensywne marsze i to jest aktywność do której najłatwiej jest mi się zmobilizować – zarówno w lecie jak i zimą. Przez ostatnie lata przemieszczam się głównie samochodem, jednak jeśli zdarzy się sytuacja, że muszę jechać komunikacją miejską, to jeśli okazuje się, że muszę czekać 10 – 15 minut na autobus to zamiast stać na przystanku idę na kolejny. Często wychodzi na to, że zanim dojedzie autobus ja jestem już 3 przystanki dalej. Takie niby nic, ale przypomnij sobie te słowa, jak będziesz stała na przystanku czekając na autobus 😉

Oczywiście jeśli lubisz, jeśli masz czas to warto wprowadzić konkretne treningi.

Jak mam zryw na taką aktywność to wybieram nagrania z YT z Mel B. Ma bardzo przystępne i pozytywne 10 – 20 minutowe rozgrzewki i treningi całego ciała lub na wybrane partie.

Bardzo lubię też ćwiczyć z Olą @sportsmama. Mam kilka wykupionych u niej treningów. Sporo też filmików mobilizacyjnych wrzuca na swoim Instagramie. To bezpieczne ćwiczenia, które co najważniejsze są bezpieczne i możesz dopasować ich intensywność pod swoje możliwości.

Rok temu kupiłam hula hop i odkryłam ponownie moją radość z jego kręcenia. Teraz bardzo często po nie sięgam wieczorami i chociaż po kilka lub kilkanaście minut kręcę.

I z utęsknieniem wypatruje już wiosny, ponieważ mają ulubioną aktywnością fizyczną i treningiem, który sprawia mi największą radość jest jazda na rowerze. W tamtym roku, w końcu zainwestowałam w porządny sprzęt, więc jak tylko zrobi się przystępnie ciepło ruszamy z Dariem w trasy. W tym roku mamy ambitne założenia, ponieważ Leon jest już na tyle duży, że będzie mógł jeździć z nami w foteliku, więc nie będzie nas ograniczać, przy wspólnych rodzinnych wyprawach. Jak Lena była mniejsza to pokonywała z Dariem po 40 – 50 km. Liczymy, że Leon będzie równie zainteresowany.

Pamiętaj, że aktywność fizyczna zalecana jest dla każdego. Nie tylko dla osób w ramach odchudzania czy „robienia rzeźby”. Osoby szczupłe powinny również dbać o codzienny ruch i formę wzmacniania swoich mięśni, w celach czysto zdrowotnych.

Z racji tego, że jestem dietetykiem nie raz podczas rozmów zadaję pytanie „jaka jest Twoja aktywność na co dzień”? W odpowiedzi najczęściej dostaję „nic nie ćwiczę” albo „2 razy w tygodniu jeżdżę na rowerze” czy „chodzę na basen”. I wtedy dopytuję „ok, ale jaką masz aktywność każdego dnia? Jak wygląda Twój dzień? Ile robisz kroków dziennie – jeśli je mierzysz”. I okazuje się, że u jednej osoby ta aktywność spontaniczna NEAT – której w ogóle nie bierze pod uwagę jest dość spora. A u innej osoby, że rzeczywiście jest znikoma, bo pracuje zdalnie w domu i wychodzi jedynie na godzinę na te aktywności dodatkowe. Fajnie, że je ma – ale jednak aktywność spontaniczna NEAT jest bardzo ważna i o nią tez powinno się dbać każdego dnia.

W ramach mobilizacji ode mnie, załączyłam Ci naszą darmową tabelę aktywności na luty. Wraz z przypomnieniem o piciu wody – bo o tymm też warto pamiętać każdego dnia. Kliknij w obrazek, żeby pobrać wersję do druku.

aktywność spontaniczna

Więcej  informacji o aktywności spontanicznej NEAT możesz przeczytać też TUTAJ.

NEAT– spontaniczna aktywność, która wspiera nasze zdrowie