Za każdym razem jak zaczynam rozmowę z pacjentem na temat konsultacji on-line to zawsze proszę, aby w czasie oczekiwania na konsultację ze mną (przez te kilka dni) stworzył dzienniczek żywieniowy. Najczęściej jest tak, że mówię jak powinien wyglądać taki dzienniczek żywieniowy. Opisuje jak pacjent m go prowadzić i pacjent się zgadza, że go przygotuje. Jednak przed samą rozmową okazuje się, że albo go nie zapisywał, albo zrobił to nie tak jak powinien. Dzienniczek żywieniowy – po co go prowadzić? To jest częste pytanie od pacjentów, bo nie widzą sensu takich zapisków.
Jeśli Ty też zastanawiasz się po co i dlaczego dietetyk każe zapisywać Ci dania, to przeczytaj ten wpis do końca.
Często na konsultacji pacjent mi mówi: „nie zapisywałem/am posiłków w tym dzienniczku, ale pamiętam co jadłem/am w te ostatnie dni”. Albo „ nie pisałem/am co jadłem/am, bo każdego dnia u mnie są podobne posiłki”.
Jeśli też tak myślisz to już Ci wyjaśniam.
Dzienniczek żywieniowy – po co go prowadzić?
Prowadzenie zapisków na bieżąco w dzienniczku niesamowicie pomaga zweryfikować nawet samej Tobie to co rzeczywiście jesz, z tym jak wydaje Ci się, że jesz.
Jak to możliwe?
Często zapominamy na koniec dnia o 1 landrynku/cukierku, którym poczęstowała nas koleżanka w pracy. Wypada nam z pamięci mleko, które dolałyśmy do kawy. Zapominamy o kilku paluszkach, które zjadłyśmy razem z dzieckiem lub o połowie naleśnika, który został na talerzu i wkładając do zmywarki zjadłyśmy „no bo cóż było z nim zrobić ;)”.
Podczas konsultacji takie „drobiazgi” zupełnie wypadają nam z pamięci, a dla dietetyka to niesamowicie ważne informacje, aby mógł Ci prawidłowo pomóc.
Dzienniczek żywieniowy, nie tylko przydaje się jeśli chcesz schudnąć. To też waży element przeanalizowania Twojego odżywiania pod kątem jakości posiłków i ich ilości jeśli np. masz zdiagnozowaną insulinooporność.
Jak w takim razie dobrze zapisywać dzienniczek żywieniowy?
Przede wszystkim ważne jest, abyś wpisywała wszystko co jesz, nawet jeśli to są dwa gryzy jabłka lub 1 mały herbatnik od dziecka. Równie ważne jest abyś zapisywała wszystkie napoje jakie pijesz w ciągu dnia i ich ilości np. pół szklanki soku jabłkowego, kawa z mlekiem (150 ml 2%) i ½ łyżeczki cukru. To wszystko zarówno ilość jak i jakość produktu ma olbrzymie znaczenie.
Sama zastanów się z jakich zapisków dietetyk będzie mógł wyciągnąć więcej wniosków. Jeśli stworzysz dzienniczek żywieniowy z ogólników, to niewiele to pomoże dietetykowi we wskazaniu Twoich błędów żywieniowych lub wprowadzeniu zmian. Im więcej napiszesz i dokładniej zapiszesz wszystkie posiłki tym lepiej dietetyk będzie mógł przeanalizować Twój sposób odżywania i dać Ci dobre zalecenia.
Porównaj te dwa zapisy:
1.
Śniadanie: 2 kanapki z serem, wędliną i warzywami
II Śniadanie: Takie same kanapki jak na śniadanie
Obiad: zupa pomidorowa z makaronem
Kolacja: 2 kawałki pizzy – mrożona z Biedronki
Śniadanie: 2 kanapki z serem i z wędliną: 2 kromki chleba żytniego (z formy), posmarowane masłem. 2 plastry sera żółtego mierzwionego i 4 plastry szynki z indyka. 2 liście sałaty i 3 rzodkiewki
Kawa z mlekiem 2% (mleka ok. 100 ml)
II Śniadanie: 2 kanapki z serem i z wędliną: 2 kromki chleba żytniego (z formy). 2 plastry sera żółtego mierzwionego i 4 plastry szynki z indyka. 2 liście sałaty i garść małych pomidorków
Obiad: zupa pomidorowa z makaronem. Miska 250 ml, 2 łyżki makaronu po ugotowaniu i łyżka śmietany 12%
1 ptasie mleczko i 2 garści truskawek
Kolacja: 2 kawałki pizzy – mrożona z Biedronki z salami
5 łyków coli – od męża
Dzięki drugiej wersji zapisków, jestem w stanie zbilansować ‘mniej więcej’ kaloryczność posiłków w ciągu całego dnia oraz sprawdzić zestawienie makroskładników. W pierwszej wersji zupełnie jest to niemożliwe. Nie mam nawet minimalnych porcji dań. Każda z nas przecież może zrobić zupełnie inne kanapki i inaczej ugotować zupę. Zobacz te same dania, ale jeszcze w innej interpretacji.
3.
Śniadanie: 2 kanapki z serem i z wędliną: 2 kromki chleba razowego 100% (1 kromka to 25 g) bez masła. 2 plastry sera żółtego ok. 40 g i 4 plastry pieczonej, domowej karkówki. 2 garści sałaty i 200 g pomidora
Kawa z mlekiem skondensowanym (mleka ok. 40 ml)
II Śniadanie: 2 kanapki z serem i z wędliną: 2 kromki chleba razowego 100% (1 kromka to 25 g bez masła). 2 plastry sera żółtego ok. 40 g i 4 plastry pieczonej, domowej karkówki. 1 ogórka małosolny
Obiad: zupa pomidorowa z makaronem. Miska 300 ml, 1 łyżka makaronu razowego po ugotowaniu bez zabielania. Zupa zrobiona na koncentracie
0,5 kg czereśni
Kolacja: 2 kawałki pizzy – mrożona z Biedronki z salami
5 łyków coli – od męża i pół piwa Somersby – owoce leśne
Jest różnica, prawda?
Dlatego pamiętaj, że uzupełniając porządnie dzienniczek to Ty na tym zyskujesz. Im dokładniej go uzupełnisz tym więcej informacji uzyskasz na konsultacji. Dodatkowo wskazówki oraz porady od dietetyka, będą dopasowane do Ciebie i do Twoich konkretnych problemów. Jak uzupełnisz dzienniczek ogólnym opisem posiłków, to dietetyk będzie w stanie dać Ci jedynie ogólne zalecenia.
Po codzienną dawkę wskazówek żywieniowych i inspiracji na zdrowsze gotowanie zapraszam Cię na mój INSTAGRAM.