Jak kupić dobry chleb? Wiesz?

Podczas rozmów z moimi pacjentami, często pojawia się temat pieczywa i pytanie jak kupić dobry chleb?

Temat jest bardzo obszerny, chociaż idąc do sklepu po chleb, wybiera się ten który dobrze wygląda, albo ma zachęcającą nazwę.

Mam wrażenie, że dużo się o tym mówi. Jest wiele artykułów w internecie, wiele „ekspertów” na grupach wsparcia. Jednak po rozmowach z pacjentami okazuje się, że albo są wprowadzani w błąd, albo nie do końca rozumieją, w jaki sposób kupić dobry chleb.

Jakie są rodzaje chleba? To wszystko zależy od tego jaki przyjmiemy podział.

Może być chleb pszenny, żytni, orkiszowy, bezglutenowy. Może być krojony lub nie. Biały lub ciemny. Z ziarnami lub bez. Na drożdżach lub na zakwasie.

A jaki powinien być skład chleba?

Właśnie! Głównie, na tym powinnyśmy się skupić. Nie na przeczytaniu nazwy chleba, a na jego dokładnym składzie. Dlaczego? Niestety nazwy bardzo często wprowadzają nas w błąd, lub nie mówią całej prawdy.

Ale po kolei. Wszystko Ci zaraz wytłumaczę.

Dobry chleb, powinien w swoim składzie zawierać jedynie 4 składniki. Mąkę, zakwas lub drożdże, wodę, sól – ostatecznie odrobinę cukru, żeby pobudzić drożdże do pracy.

Jakie mogą być rodzaje mąki?

Przede wszystkim rozróżniamy: mąka biała – oczyszczona i razowa – pełnoziarnista.

Kolejne różnice dotyczą tego, z jakiego ziarna mąka została zrobiona. Może być pszenna, żytnia, orkiszowa, gryczana itd.

Podczas zajęć z dzieciakami, ale również podczas rozmów w gabinecie z dorosłymi osobami, przekonuję się, że te podziały wcale nie są dla wszystkich takie oczywiste.

Bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem, że mąka razowa to mąka żytnia, a mąka biała to mąka pszenna.

Jeśli uśmiechnęłaś się podczas czytania powyższego zdania, to doskonale wiesz, że tak nie jest.

Mąka razowa może być zarówno z pszenicy, orkiszu jak i żyta. Z tych samych zbóż możemy również otrzymać mąkę białą.

W czym więc jest różnica?

W procesie otrzymania takiej mąki, oraz oczywiście w jej jakości.

Mąkę otrzymujemy ze zmielonego ziarna. Mąka razowa (jak sama nazwa mówi) to raz zmielone całe ziarno. Jest to mąka pełnoziarnista, czyli ma w sobie zarówno bielmo z ziarna jaki i jego okrywę. Dlatego może być to zarówno ziarno żyta, orkiszu, pszenicy.

Mąka biała, to mąka, która powstaje podczas procesu oczyszczania mąki razowej. Czyli odsiewa się od niej okrywę ziarna (otręby). Taki proces pozbawia mąkę wartościowych minerałów i witamin, które zawarte są właśnie w okrywie. Tak samo jak błonnik.  Z tego powodu uważa się mąkę razową za bardziej wartościową, niż oczyszczoną mąkę białą. Taki proces powoduje również wzrost indeksu glikemicznego mąki. Dlatego dla osób stosujących dietę z niskim indeksem glikemicznym zaleca się pieczywo  i produkty węglowodanowe wykonane z mąk razowych, pełnoziarnistych. Pełnych błonnika, witamin i o niższym IG.

Podczas robienia zakupów pamiętaj, że im wyższy stopień oczyszczenia mąki, tym typ mąki niższy.

Mąka razowa (najciemniejsza) to typ 2000, graham – 1850, mąka biała (najjaśniejsza) tortowa typ 450.

Jest to rozległy temat. Jeśli chciałabyś poczytać więcej na temat różnego rodzaju mąk i różnic między nimi, napisz mi poniżej w komentarzu. Jeśli okaże się, że interesuje Was ten temat, na pewno napiszę kolejny post.

 

Teraz koncentrujemy się na tym jak kupić dobry chleb.

Przygotowałam dla Ciebie etykiety chlebów z mojego sklepu. Na konkretnych przykładach zawsze lepiej omawia się temat. Liczę, że po przeanalizowaniu wszystkich, już doskonale będziesz wiedziała jak kupić dobry chleb.

Osoby, które nie mają problemów z jelitami, układem pokarmowym, powinny wybierać produkty z mąk  razowych z pełnego przemiału.

Zaczynamy:

Pamiętaj! Składniki zapisane są w kolejności malejącej. Pierwszy składnik jest użyty w największej ilości, kolejne w coraz mniejszej.

 

  1. Chleb GRAHAM

jak kupic dobry chleb

Duży napis sugeruje nam, że jest to chleb upieczony z maki graham, czyli typ 1850 – super.

Jednak czytamy dalej, mniejszymi literami jest zapis: „pieczywo mieszane żytnio – pszenne”

Jak przeczytasz skład okazuje się, że mąki GRAHAM jest jedynie 20% w tym chlebie. Główną jego część stanowi zakwas z mąki żytniej i mąka pszenna.

Jeśli producent nie pisze, że jest to mąka razowa lub nie podaje typu użytej mąki to możesz być pewna, że najprawdopodobniej jest to mąka biała, oczyszczona.

Uważam, że w nazwie powinno być „chleb z dodatkiem mąki graham”, niestety obecna nazwa mocno wprowadza kupującego w błąd.

 

  1. Chleb RAZOWY

jak kupic dobry chleb

Drobniejszym drukiem, napisano pieczywo mieszane żytnio – pszenne.

Po przeczytaniu, spodziewam się, że w takim pieczywie jest przede wszystkim mąka żytnia razowa oraz mąka pszenna razowa.

Po przeczytaniu składu okazuje się, że chleb wykonany jest z zakwasu z mąki żytniej, zawartość mąki żytniej razowej to jedynie 30%. Dalej, czytamy jeszcze, że jest tam mąka pszenna – biała, bo nie ma dopiski, że jest razowa.

W takim razie okazuje się, że chleb nie jest w pełni razowy. Jest tylko z dodatkiem mąki razowej.

 

  1. Chleb WIELOZIARNISTY

jak kupic dobry chleb

Niech Cię nie zmyli nazwa WIELOZIARNISTY to nie to samo co PEŁNOZIARNISTY.

Wieloziarnisty to znaczy, że jest wiele różnych ziaren. I w składzie masz zapisane „mieszanka wieloziarnista 17%” czyli m.in. płatki owsiane, ziarno słonecznika, siemię lniane. Natomiast chleb upieczony jest na zakwasie z mąki żytniej i dodana jest do chleba zwykła, biła mąka pszenna.

Inne dodatki, które zawierają powyższe chleby, są po prostu zbędne np. słód jęczmienny, płatki ziemniaczane, środek do przetwarzania mąki itp.

Mam nadzieję, że już utwierdziłam Cię w przekonaniu, że naprawdę warto czytać etykiety i dokładny skład chleba,  a nie tylko nazwę.

EDIT: Mrówka w komentarzu przypomniała mi, że rzeczywiście miałam wstawić i pokazać Ci skład dobrego chleba, bo tak jak pisałam Ci na początku można taki znaleźć tylko trzeba czytać. W dwóch sklepach koło mnie mam taki wybór dość dobrego pieczywa.

  1. Chleb WIEJSKI KROJONY

jak kupić dobry chleb

Sama nazwa chleba, absolutnie nic nam nie mówi o jego składzie. Poniższy dopisek ” pieczywo żytnie”, sugeruje nam, że w składzie powinna się znaleźć tylko mąką żytnia.

Jak przeczytasz skład, to myślę, że od razu zauważysz różnicę, pomiędzy tym chlebem, a poprzednimi, które Ci pokazałam. Zobacz, tutaj masz tylko 5 składników, to już jest super. Zakwas z mąki żytniej, mąkę żytnią, wodę, drożdże i sól. Bez innych zbędnych dodatków.

Uważam, że ten chleb jest godny uwagi – jedyne o czym musisz pamiętać, to nie jest to pieczywo razowe. 100% żytnie, ale z mąki białej żytniej.

 

2. Chleb ŻYTNI RAZOWY NA NATURALNYM ZAKWASIE

jak kupić dobry chleb

 

Z nazwy tego chleba dowiadujemy się, że ma to być chleb żytni, razowy i na zakwasie. Po przeczytaniu składu okazuje się, że rzeczywiście 70% tego chleba stanowi mąka żytnie razowa – w porównaniu z innymi chlebami dostępnymi w moich sklepach, to naprawdę największa jej zawartość. Potem czytamy, że jest zakwas, mąka żytnia (wiesz już, że chodzi o mąkę białą żytnią). Na końcu listy składników, znajduje się jeszcze mąka pszenna biała, ale jest w najmniejszej ilości. Uważam, więc że jest to najlepszy skład chleb razowego jaki znalazłam 🙂

 

Daj mi proszę znać w komentarzu, jaki skład ma Twój ulubiony chleb i czy już czytasz etykiety czy dopiero po przeczytaniu tego posta zaczniesz. Mam nadzieję, że teraz już będziesz wiedziała jak kupić dobry chleb.