Jak wybrać dobrego dietetyka?

Niestety coraz częściej słyszę różne historie od pacjentów i znajomych na temat ich wizyt u dietetyka. Dość często nie są to miłe i przyjemne opinie. Po takich wizytach często pacjenci tracą wiarę w dietetyka, zrażają się. A co najgorsze to uważają, że kolejni też podejdą do ich problemów w ten sam sposób. W związku z tym jak wybrać dobrego dietetyka?

Najważniejsze jest, abyś dokładnie sprawdziła dietetyka do którego zamierzasz się wybrać. Czy też takiego, z którego porady zamierzasz skorzystać (np. on-line). Niestety zawód dietetyka NIE JEST w żaden sposób kontrolowany.

Co to oznacza?

Po prostu każdy może zostać dietetykiem. A co jest najgorsze, właśnie dużo osób z tego przyzwolenia korzysta. Często dzieje się tak, że osoba, która schudła 10 kg, czy 25 kg stwierdza, że jej się udało, już wie jak to zrobić no to będzie teraz doradzała innym. Zakłada gabinet i jest konsultantem żywieniowym, albo specjalistą do spraw odżywiania, lub trenerem żywieniowym  itp. Jeśli chce „ podnieść swoje kwalifikacje”, których tak naprawdę w ogóle nie ma, to idzie na kurs weekendowy z dietetyki. Może też wybrać się, na kilku godzinne szkolenia z żywienia w konkretnych chorobach lub coaching dietetyczny. W ten sposób mnoży sobie przeróżne certyfikaty, które może zawiesić na ścianie we własnym gabinecie, aby robiły wrażenie na osobach, które przyjdą po poradę.

Jednak zastanów się czy szukając dietetyka szukasz właśnie takiej osoby?

Jeśli nie. Jeśli zależy Ci na prawdziwym, wykształconym dietetyku, to sprawdzaj, kontroluj i pytaj przed spotkaniem. Podczas umawiania się na konsultację/ wizytę, pytaj jakie studia dana osoba skończyła. Dopytaj też jakie ma wykształcenie w tym kierunku dietetycznym. Oczywiście, możesz też zapytać o dodatkowe kursy i szkolenia. Po to, abyś wiedziała czy po studiach dalej poszerza swoją wiedzę, czy została tylko z podstawową wiedzą uniwersytecką. W dietetyce – to też ma bardzo duże znaczenie. Jest to nauka, która rozwija się cały czas i nie można przestać się edukować w tym zawodzie.

A dietetyk kliniczny?

No właśnie. Jest to najpopularniejszy w obecnych czasach, chwyt marketingowy, stosowany przez dietetyków. Dlaczego? Po prostu nie ma studiów, które rozróżniałyby dietetyka od dietetyka klinicznego. Każdy dietetyk po studiach jest dietetykiem i każdy być dietetykiem klinicznym. Jeśli dietetyk specjalizuje się w pracy z pacjentami z różnymi schorzeniami może nazwać się dietetykiem klinicznym. Jednak pamiętaj, że to jego specjalizacja. To jego wybór z jakimi pacjentami chce pracować.

Mam nadzieję, że to już zawsze będziesz miała na uwadze. A poniżej daję Ci wskazówki jak sprawdzić odpowiednie wykształcenie, żebyś dokładnie wiedziała jak wybrać dobrego dietetyka.

jak wybrać dobrego dietetyka

Jeśli chodzi o pracę na stanowisku dietetyka w placówkach medycznych (podmiotach leczniczych, tj. przychodniach czy szpitalach). Tam już obowiązują rozporządzenia i konkretne wykształcenie w tym kierunku jest wymagane. Osoba przyjęta  jako dietetyk do placówki medycznej musi mieć ukończone studia na konkretnych kierunkach. Szkoda tylko, że nie ma takich wymogów wprowadzonych również dla tych, którzy otwierają prywatne gabinety dietetyczne…

Kwalifikacje pracowników zatrudnianych na stanowisku dietetyka w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Według tej rozpiski ministra, moje obecne wykształcenie, pozwala mi zająć stanowisko STARSZEGO ASYSTENTA DIETETYKI.

Moje kwalifikacje zaznaczyłam Ci w tabelce na różowo 😉 Więcej informacji o mnie możesz też przeczytać TU.

Ukończyłam studia na kierunku Technologii Żywności i Żywienia Człowieka, ze specjalizacją Dietetyka w Żywieniu Człowieka. Rozpoczęłam je w 2006 r. (czyli tak jak w poniższej tabelce jest to wymagane – start studiów na tym kierunku przed rokiem 2007), dodatkowo mam już doświadczenie – 7 lat pracy w zawodzie dietetyka.

Poniżej przedstawiam Ci tabelę wymaganych kwalifikacji dla dietetyków. Na jej podstawie możesz sprawdzić swojego i każdego kolejnego dietetyka do którego będziesz zamierzała zgłosić się o pomoc.

Całą tabelkę z której pochodzi poniższy wycinek, znajdziesz TU,  Sprawdź, żebyś wiedziała dokładnie jak wybrać dobrego dietetyka. I zwróć uwagę, że nawet tu nie ma wyróżnionego dietetyka klinicznego 😉

jak wybrać dobrego dietetyka

jak wybrać dobrego dietetyka