Z racji tego, że jestem zakochana w kaszy jaglanej, staram się przemycać ją wszystkim domownikom. Jednak jak długo można jeść gotowaną kaszę z owocami czy dżemem? Z czasem wszystkim się to już nudzi, prawda? Dlatego, aby urozmaicić sobie przygotowywanie posiłków, a innym jedzenie, zaczęłam przygotowywać placki i zapiekanki, których głównym składnikiem jest właśnie kasza jaglana.
Wiesz na pewno, że jest ona nazywana królową kasz. Pozyskujemy ją z łuskanego ziarna prosa. Jest produktem bezglutenowym, w związku z tym jest nieoceniona dla osób chorujących na celiakię czy nietolerancję glutenu. Wskazana jest podczas przeziębień, bo usuwa z organizmu nadmiar wydzieliny i zmniejsza stan zapalny błon śluzowych. Dlatego też, najbardziej pomocna jest przy katarze i mokrym kaszlu. Jest lekkostrawna, więc zaleca się jej spożywanie przy problemach z żołądkiem i jelitami (wrzody żołądka, refluks czy zgaga). Reguluje też pracę jelita grubego i obniża poziom cholesterolu. Przede wszystkim działa zasadotwórczo. Oznacza to, że odkwasza nasz organizm. Jest też źródłem kompleksu witamin i składników mineralnych, korzystnie wpływających nie tylko na nasze zdrowie, ale i urodę J A do tego jest dość tania.
Czy już Cię namówiłam, że warto ją regularnie jeść? 😉 Mam nadzieję, że tak, więc z teorii przechodzimy do praktyki.
Oto trzy proste przepisy na placki i zapiekanki
- Placuszki – z podanej porcji wychodzą 4 sztuki
3 łyżki płatków jaglanych
150ml jogurtu naturalnego 2%
pół banana
Płatki wymieszaj z jogurtem. Banana rozgnieć widelcem. Dodaj go do płatków i odstaw na minimum 5 minut, aby napęczniały. Na patelni rozgrzej pół łyżeczki masła klarowanego (albo oleju kokosowego – ale masełko daje fajny posmak ;)) nakładaj na patelnię powstałą masę formując 4 niewielkie placuszki. Smaż na małym ogniu ok. 3 minut z każdej strony.
- Zapiekanki – z podanej porcji wychodzą 2 miseczki
3 łyżki kaszy jaglanej
0.5l wody
szklanka mleka kokosowego (opcjonalnie)
banan
2 jabłka
pół łyżeczki cynamonu
Kaszę ugotuj na wodzie. Jeśli chcesz, aby danie miało kokosowy posmak, możesz pod koniec gotowania dodać mleczko kokosowe. (Przepis na domowe mleczko kokosowe jest TUTAJ. ) Gotuj, aż wszystko wsiąknie w kaszę. Dodaj do niej banana, rozgnieć widelcem i dobrze wymieszaj. Jabłka zetrzyj na tarce o dużych oczkach i dodaj do kaszy razem z cynamonem. Wszystko wymieszaj do połączenia się składników. Gotową masę nałóż do żaroodpornych miseczek lub do jednego większego naczynia. Wstaw do nagrzanego piekarnika na 200stopni. Piecz 25minut. Przed podaniem możesz polać łyżką jogurtu naturalnego.
- Jaglaczki – z podanej porcji wychodzi ok. 15 jaglaczków
150g mąki jaglanej (ja zmieliłam 150g kaszy jaglanej w Thermomixie 1minuta/ Obr.1)
3 jabłka
130ml mleka
pół łyżeczki cynamonu
50g mąki razowej – pszennej
jajko
Jabłka zetrzyj na tarce jarzynowej, dodaj do nich resztę składników i dokładnie wymieszaj – możesz użyć miksera. Na patelni rozgrzej masło klarowane lub olej kokosowy i z gotowej masy formuj placki. Piecz ok. 2 minut z dwóch stron.
Wszystkie przepisy nadają się dla dzieci, podczas rozszerzania diety J Jestem jednak pewna, że jak raz je zrobisz, to później zagoszczą już na stałe w Twoim menu. Po pierwsze są pyszne, po drugie łatwe w przygotowaniu, a po trzecie idealnie nadają się do zabrania przez starsze dziecko do szkoły czy jako przekąska do pracy.