Przyprawa uniwersalna z suszonych warzyw – kupujesz? Stosujesz?

Przyprawa uniwersalna z suszonych warzyw w proszku lub przyprawa do dań w płynie.  Mam nadzieję, że tego nie używasz w swojej kuchni. Jeśli jednak, masz takie „cuda” w szafce kuchennej, to liczę na to, że po przeczytaniu tego postu, wylądują w koszu na śmieci. Dlaczego tym razem jestem, aż tak mocno restrykcyjna i nieugięta? Sama zobacz. Mam nadzieję, że od dzisiaj, też taka będziesz w tym temacie. Wszystkie uniwersalne przyprawy do potraw to niewarte żadnych pieniędzy produkty. Do analizy wzięłam trzy, najbardziej znane, wiodących firm. Zdawałoby się, że znana marka powinna stawiać na jakość. Nic bardziej mylnego.

  1. Nazwa i opakowanie wyrobu sugeruje, że to produkt wykonany z bukietu przeróżnych jarzyn. A co naprawdę jest w składzie? Pierwsze miejsce SÓL, drugie CUKIER, trzecie zajmują wzmacniacze smaku: glutaminian monosodowy, 5’rybonukleotydy disodowe. Uwaga, uwaga! A teraz najważniejsze. W przyprawie jarzynowej, suszonych warzyw jest 4,2%. To jakiś żart?!  Cena za 1 kilogram to ponad 18zł. Chyba przyznacie rację, że dość drogo jak na sól, cukier i wzmacniacze smaku, prawda? Oczywiście listę składu zamykają: skrobia, olej rzepakowy, liść pietruszki i selera w sumie 0.7%, przyprawy, aromaty, barwnik – ryboflawina. Producent ma piękne hasła reklamowe, działające na klientów. Sugeruje, że to przyprawa „do każdej Twojej potrawy” która „nada potrawom wyrazistą głębię” . Z całą pewnością, bo z taką ilością soli, cukru i przede wszystkim wzmacniaczy smaku wszystko jest możliwe. Ale po co za takie rzeczy płacić i jeszcze je JEŚĆ? Ja mówię STANOWCZE NIE!
  2. Kolejny popularny, znany z reklam produkt. Swoim opakowaniem i nazwą, sugeruje, że jest pełen przeróżnych apetycznych warzyw. Natomiast zerkając w skład, znów wielkie rozczarowanie. Wygląda to lepiej niż we wcześniejszej, opisanej przyprawie. Jednak szału nie ma. Listę rozpoczyna sól i 15.1%warzywa suszone (8 rodzajów) Dalej są: wzmacniacze smaku i zapachu: (glutaminian monosodowy, inozynian disodowy, guanylan disodowy). Następnie cukier, hydrolizat białkowy, ekstrakt drożdżowy, przyprawy, barwnik – ryboflawina. Pomimo tego, że ponad 3krotnie więcej posiada suszonych warzyw niż poprzednik, cena tej przyprawy jest znacznie niższa od tego w punkcie 1 i wychodzi ok. 11zł za 1 kilogram. Tego też bym nie kupiła.
  3. Z mojej analizy ten produkt wypadł najlepiej, ponieważ zawiera największą ilość warzyw i nie ma w swoim składzie wzmacniaczy smaku. Producent chwali się na opakowaniu hasłami: „Naturalnie bez: glutaminianu sodu, konserwantów, barwników”. I rzeczywiście skład znacznie lepszy od poprzedników. Sama oceń: sól, warzywa suszone (27%): marchew, cebula, pasternak, korzeń selera, korzeń pietruszki, natka pietruszki, por, kapusta, papryka, pomidor, czosnek, cukier, maltodekstryna, ekstrakty drożdzowe, aromat naturalny, kurkuma, pieprz czarny, hydrolizat białka roślinnego, olej rzepakowy. Za takie „lepsze cudo” jednak trzeba sporo zapłacić. Wychodzi naprawdę dużo, bo 26zł za 1 kilogram.

Absolutnie się to nie opłaca. Nie lubię przepłacać, ale cenię zdrowe i dobre jedzenie oraz dodatki do niego.   związku z tym, takie przyprawy robię sama. Tobie też szczerze polecam. Nie wymaga to zbyt dużej ilości czasu, a satysfakcja gwarantowana. Do jej wykonania potrzebujesz kupić suszone warzywa. SAME Warzywa bez zbędnych dodatków. Znajdziesz je obok wspomnianych wcześniej gotowych przypraw. Ostatnio kupiłam takie:

Suszone warzywa

Do tego sól morska, czosnek niedźwiedzi  – ja kupuję z firmy  DARY NATURY (dostaniesz go np. w „Rossmannie” . Nie używam czosnku granulowanego, ponieważ jest to czosnek z Chin. Ja takiego wolę nie stosować w swojej kuchni.

Domowa przyprawa uniwersalna

Moja przyprawa uniwersalna z suszonych warzyw. Robię już ją od kilku lat i najlepiej pasuje mi taki zestaw:

100g suszonych warzyw

60g soli morskiej gruboziarnistej

3 łyżki kurkumy

2 łyżki czosnku niedźwiedziego

Łyżka lubczyku

Wszystko mieszam i miksuję na pył. Gotową przyprawę przechowuję w słoiczku. Świetnie pasuje do bulionu, zup, sosów.

przepis na wegetę

A co jeśli chodzi o przyprawy w płynie? Tu sprawa wygląda jeszcze gorzej. Masz taką? Wyjmij i przeczytaj skład.

  1. Woda, sól, wzmacniacz smaku, barwnik: karmel amoniakalny, kwas cytrynowy, aromaty
  2. Woda, sól, wzmacniacz smaku, ocet spirytusowy, cukier, ekstrakty drożdżowe, aromaty
  3. Woda, sól, wzmacniacze smaku (2), ocet, glukoza, ekstrakt drożdży, aromat

Więcej komentować chyba nie muszę. Do kosza z tym i już.

A wiesz, że LUBCZYK, ma bardzo podobny smak do powyższych przypraw? Dlatego, warto sięgnąć po to zioło, a nie wydawać pieniądze na taki skład.

Jedyna przyprawa uniwersalna z suszonych warzyw, którą warto naprawdę czasami kupić, jakbyś już nie miała swojej, jest PODLASKA PRZYPRAWA DO ROSOŁU firmy Dary Natury.

przyprawa do zup

wegeta