Dzisiaj w domu popełniłam kulinarne szaleństwo, którego efektem jest zdrowa mleczna kanapka. Nie jestem fanką takich przepisów, ale raz na jakiś czas lepiej zaszaleć samodzielnie w kuchni, niż skusić się na gotowego batona z dodatkiem oleju palmowego i olbrzymiej ilości cukru.
Dlaczego akurat pomysł na zdrową mleczną kanapkę?
Wśród moich pacjentów, sporo osób często ma problem z wyeliminowaniem ze swojego codziennego planu dnia słodyczy. Zawsze radzę im wtedy, aby po prostu nie kupowali gotowych słodkich batonów, czekolad i innych tego typu produktów. Wynika to z prostego faktu – jeśli nie ma tego w domu, na widoku, pod ręką to nie kusi nas tak bardzo, żeby po to sięgać. Jednak dość często wtedy słyszę odpowiedz, że tak się nie da, bo… MAM DZIECKO, które uwielbia takie rzeczy to skoro jemu kupuje to i sama zajadam.
Jestem załamana takim podejściem do tematu, bo uważam że dla dziecka tym bardziej jest to całkowicie zbędne i takiego typu produkty nie powinny być stałym punktem dnia u najmłodszych.
Czy to jest oczywiste dla wszystkich osób dorosłych?
Niestety nie. Dużo osób dorosłych nie zdaje sobie z tego sprawy. Nie jestem oczywiście też za całkowitym zakazem jedzenia słodyczy, jednak uważam, że ich ilość i skład powinien być kontrolowany. Możemy zrobić własne, domowe smaczne żelki, batony, cukierki. Dzięki temu wiemy dokładnie co jest w ich składzie, kontrolujemy dodatek cukru czy innego słodzidła i mamy pewność co dajemy naszym maluchom.
Czy tak jak sugerują reklamy, kupiony w sklepie baton to naprawdę zdrowa mleczna kanapka dla naszego dziecka?
Co dokładnie zawiera w sobie kupiony w sklepie baton? Skład popularnej mlecznej kanapki to: pasteryzowane mleko (40%), olej palmowy *, cukier, mąka pszenna (10%), mleko odtłuszczone w proszku (9%), miód (5%), masło odwodnione, jaja w proszku, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu, otręby pszenne drobne, substancje spulchniające (difosforan disodowy, wodorowęglan sodu, węglan amonu), emulgator (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych), aromaty, sól.
Ja staram się eliminować wszystkie produkty zwierające w swoim składzie olej palmowy, a tym bardziej jeśli jest on zapisany na początku listy składników.
Pamiętaj: wtedy oznacza to, że jest go bardzo dużo w danym produkcie.
Chcesz poznać składniki mojej zdrowej mlecznej kanapki?
CIASTO:
puszka białej fasoli
2 jajka
100 g jogurtu naturalnego
40g ksylitolu
3-4 łyżki kakao
3 łyżki wiórek kokosowych
1 łyżeczka proszku do pieczenia
BIAŁY KREM:
400ml śmietanki 30%
2 szklanki mleka w proszku
3 łyżki miodu/ lub 3 łyżki ksylitolu
Wanilia do smaku
2 łyżeczki żelatyny rozpuszczone w 50ml gorącej wody
POLEWA:
6 kostek gorzkiej czekolady
5 łyżek mleka
Przepis na Thermomix: Fasolę przelej na sito i przepłucz pod bieżącą wodą. Wrzuć ją do naczynia miksującego i ustaw 10s/ obr.5. Potem dodaj do niej resztę składników i ustaw 15s/ obr 4. Masa ciasta wyjdzie dość płynna – nie przejmuj się. Dokładnie taka ma być. Przelej ją do tortownicy, wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w 180 stopniach przez ok. 50minut – do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu odstaw do ostygnięcia.
Śmietanę ubij, pod koniec dodaj ksylitol i mleko w proszku. Całość dokładnie wymieszaj, aby masa była jednolita i żeby nie powstały grudki. Na koniec dodaj rozpuszczoną w wodzie żelatynę.
Gdy ciasto już całkowicie ostygnie, przekrój wzdłuż, aby powstały dwa placki. Każdy z nich nasącz mocną herbatą z cytryną. Następnie wyłóż białą masę. Przykryj ją drugim plackiem. Wierzch ciasta posmaruj roztopioną z mlekiem (w kąpieli wodnej) czekoladą.
Tak przygotowane ciasto wstaw do lodówki najlepiej na całą noc. Potem krój w podłużne batoniki.
Przepis tradycyjny: Fasolę przelej na sito i przepłucz pod bieżącą wodą. Dodaj do niej resztę składników zmiksuj na gładką masę. Powinna wyjść dość płynna – nie przejmuj się. Przelej ją do tortownicy, wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w 180 stopniach przez ok. 50minut – do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu odstaw do ostygnięcia.
Śmietanę ubij, pod koniec dodaj ksylitol i mleko w proszku. Całość dokładnie wymieszaj, aby masa była jednolita i żeby nie powstały grudki. Na koniec dodaj rozpuszczoną w wodzie żelatynę.
Gdy ciasto już całkowicie ostygnie, przekrój wzdłuż, aby powstały Ci dwa placki. Każdy z nich nasącz mocną herbata cytryną. Następnie wyłóż białą masę. Przykryj ją drugim plackiem. Wierzch ciasta posmaruj roztopioną z mlekiem ( w kąpieli wodnej) czekoladą.
Tak przygotowane ciasto wstaw do lodówki najlepiej na całą noc. Potem krój w podłużne batoniki.
Tak jak pisałam na oczątku nie jestem zwolenniczką dodawania mleka w proszku, jednak aby osiągnąć podobny smak kremu – tutaj jest ono niezbędne, zresztą czasami można wszystko.
Pamiętaj też, o tym, że nawet jak robisz samodzielnie, domowe słodkości to również warto kontrolować ich ilość i nie przesadzać z nadmiernym wyjadaniem takich pyszności.
Z podanego przepisu, na zdrową mleczną kanapkę, wychodzi 14 batoników i każdy z nich ma ok. 232kcal, w tym W: 20g; B: 7g; T:14,5g.
Jeśli lubisz próbować tworzyć zamienniki popularnych produktów spożywczych, zapraszam koniecznie zajrzyj też TU, po przepis na domowy krem czekoladowy.