Zdrowy zamiennik gumy rozpuszczalnej

Na pewno świetnie znasz smak i konsystencję gumy rozpuszczalnej. Jestem pewna, że nie raz ją jadłaś. Jestem też przekonana, że świetnie kojarzysz popularne hasło z dawnej reklamy: ”Wszyscy mają mambę – mam i ja!” lub niedawno pokazywaną reklamę z piosenką: „Jest fantastycznie, bo mamba jest” i do tego wesołe, skaczące owoce, które dzięki mambie przenoszą dzieci z nudnej szkoły na tropikalną plażę. Taka pełna radości reklama, przyciąga uwagę i wprowadza nas w świat beztroski i super zabawy. Jednak czy zastanawiałaś się co kryje się w tej (i podobnych) kolorowych gumach rozpuszczalnych dla dzieci? Mam nadzieję, że jak przeczytasz ten post do końca to stwierdzisz, że zamiast kupować, warto zrobić zdrowy zamiennik gumy rozpuszczalnej.

Zdrowy zamiennik gumy rozpuszczalnej

Zatrważające jest to, co producenci dodają do tych kolorowych „smakołyków” dla naszych pociech. Gumy rozpuszczalne, żujki, mordoklejki  – jakby ich nie nazwać chodzi o jedno – ich przerażający skład. I wcale tu nie przesadzam. Czasami zdarza się, że niektórzy rodzice (a może częściej dziadkowie), mówią: „bez przesady, moje dziecko to je i żyje. Skoro to sprzedają to przecież nie jest trucizna”. Owszem, naturalnie, że od razu skutków ubocznych nie zobaczymy. Wiadomo, po jednorazowym zjedzeniu nic się dziecku nie stanie. Jeśli tak miałoby się dziać, to bez wątpienia, produkt nie zostałby dopuszczony do sprzedaży. Tu chodzi o coś zupełnie innego.

Całe szczęście, teraz coraz więcej się mówi, o czytaniu etykiet, o sprawdzaniu produktów spożywczych. Niestety, to jeszcze zbyt mało, żeby do wszystkich dotarło, to jakie straty w naszym zdrowiu może poczynić jedzenie wysokoprzetworzonej żywności, bogatej w cukry i najgorszej jakości utwardzone tłuszcze roślinne, plus dodatki do żywności. Polecam Ci, jeśli jeszcze nie znasz tej strony: czytaj skład. Warto śledzić również ich profil na FB. Bardzo często podają tam zestawienia przeróżnych produktów spożywczych, ze wskazaniem na co warto zwracać uwagę i których produktów lepiej unikać.

Czytając listę składników popularnych gum rozpuszczalnych, nie udało mi się wybrać jakiegokolwiek produktu, który miałby skład godny polecenia. Sama popatrz i oceń czy któryś z nich byś kupiła. Widząc tylko jego składniki, a nie wesołą reklamę i kolorowe opakowanie.

  1. syrop glukozowy, cukier, całkowicie utwardzony olej kokosowy, soki owocowe 3%, kwas cytrynowy, żelatyna, substancja utrzymująca wilgoć (glicerol), aromaty naturalne, koncentraty (z czarnej marchwi, z czarnego bzu), ekstrakt ze szpinaku i pokrzywy, substancja żelująca (guma arabska), dekstryna, ekstrakt z marchwi
  2. syrop glukozowy, cukier, tłuszcz roślinny, substancja utrzymująca wilgotność: syrop sorbitolowy, skrobia modyfikowana, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, aromat, zagęszczony sok z czarnego bzu, wyciąg z papryki, emulgator E435, przeciwutleniacz: alfa-takoferol
  3. syrop glukozowy, cukier, olej roślinny (utwardzony), żelatyna, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), proszki owocowe, witamina C, ekstrakty roślinne jako barwiące środki spożywcze, (sok z czerwonych buraków, kurkuma, ekstrakt papryki) aromaty

Przyznasz, nie brzmi to zachęcająco. Przypominam Ci, że zawsze skład produktów zapisany jest w kolejności od największej zawartości danego składnika, do najmniejszej. Oznacza to, że wszystkie podane gumy rozpuszczalne, zawierają gigantyczne ilości cukru, w jego białej postaci. Cukru w formie syropu glukozowego czy sorbitolowego. Zaraz po cukrze mamy tłuszcz – najgorszy bo utwardzony i pewnie najtańszy czyli palmowy (chociaż to nie jest podane). Ja takiej mieszanki nie mam ochoty jeść i jeszcze za to płacić! A Ty?

Guma rozpuszczalna, charakteryzuje się tym, że mocno oblepia nam zęby. W związku z tym, podając dziecku takie gumy narażamy jego zęby na szybsze wystąpienia próchnicy. No bo powiedz mi czy któreś dziecko (a nawet i dorosły) po zjedzeniu takiej gumy biegnie do łazienki szczotkować zęby? NIE!

To co mnie mocno niepokoi, to niestety jedne z tych słodyczy, sprzedawane są w aptekach jako produkt, który pozwala uzupełnić w organizmie poziom witaminy C i dzięki temu wzmacnia system immunologiczny. Czy oby na pewno, to jest dobry produkt do podania dziecku, czy może lepiej wybrać inną formę dawkowania witaminy i dbania o odporność dziecka?

Jeśli przekonałam Cię do tego, że nie warto wydawać pieniędzy na tak niezdrowe produkty, to bardzo się cieszę. Jednak, żeby nie być tylko „ciocią”, która wszystkiego zabrania, zakazuje i pokazuje tylko to czego nie wolno, mam dla Ciebie zdrowy zamiennik gumy rozpuszczalnej.

Zdrowy zamiennik gumy rozpuszczalnej

Uprzedzam, mój zdrowy zamiennik gumy rozpuszczalnej, nie będzie idealnie jej przypominał. Nie jest to dokładne jej zastępstwo. Cukierki rozpuszczalne z mojego przepisu, mają inną teksturę i kształt, ale charakteryzują się ciekawym smakiem, interesującym wyglądem i przede wszystkim bardzo zdrowym składem.

Zdrowy zamiennik gumy rozpuszczalnej

Do wykonania zdrowego zamiennika gumy rozpuszczalnej potrzebujesz:

500g świeżych truskawek (mogą być też jagody)

300g malin

80g suszonych daktyli

70g syropu klonowego

20g wody

PRZEPIS NA THERMOMIX: Wszystkie składniki włóż do naczynia miksującego i ustaw 1minuta/Obr. 10. Na dużą blachę (z piekarnika) połóż papier do pieczenia i wylej na niego powstałą masę. Ważne jest, aby masa była rozmieszczona równomiernie! Wstaw do nagrzanego na 80 stopni piekarnika. Włącz termoobieg. Podczas pieczenia drzwiczki piekarnika powinny być uchylone, aby skraplająca się para mogła się ulotnić. Piecz 4 godziny (czas uzależniony jest od piekarnika) Możesz sprawdzać, najlepiej drewnianą łyżką, czy masa już jest twarda. Jeśli tak to znaczy, że zamiennik gum jest już upieczony, jeśli będzie się przyklejać do łyżki to należy jeszcze zostawić masę do suszenia w piekarniku. Gotową, wysuszoną masę należy odstawić do wystudzenia, następnie oddzielić od papieru i zwinąć w rulon. Pokroić w dowolnej długości kawałki.

PRZEPIS TRADYCYJNY: Włóż do blendera daktyle z wodą, zmiksuj dokładnie. Następnie dodaj resztę składników i ponownie zmiksuj, aż powstanie gładki mus. Na dużą blachę (z piekarnika) połóż papier do pieczenia i wylej na niego powstałą masę. Ważne jest, aby masa była rozmieszczona równomiernie! Wstaw do nagrzanego na 80 stopni piekarnika. Włącz termoobieg. Podczas pieczenia drzwiczki piekarnika powinny być uchylone, aby skraplająca się para mogła się ulotnić. Piecz 4 godziny (czas uzależniony jest od piekarnika) Możesz sprawdzać, najlepiej drewnianą łyżką, czy masa już jest twarda. Jeśli tak to znaczy, że zamiennik gum jest już upieczony, jeśli będzie się przyklejać do łyżki to należy jeszcze zostawić masę do suszenia w piekarniku. Gotową, wysuszoną masę należy odstawić do wystudzenia, następnie oddzielić od papieru i zwinąć w rulon. Pokroić w dowolnej długości kawałki.

Smacznego!

Zdrowy zamiennik gumy rozpuszczalnejZdrowy zamiennik gumy rozpuszczalnej