Budyń z kaszy jaglanej – truskawkowy

Tradycyjny budyń to po prostu mąka zwykła, mąka ziemniaczana, cukier i aromat np. waniliowy albo czekolada. To wszystko wymieszane w mleku i zagotowane. Wartości odżywczej jest tu niewielka ilość, z tego względu teraz coraz bardziej popularny staje się budyń z kaszy.

Po co takie eksperymenty?

Przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Kasze mają bardzo dużo wartości odżywczych. Jest to wartościowe źródło węglowodanów, składników mineralnych i witamin. Dodatkowo, zawierają białko i dają sytość. Jednak jedzenie ich w tradycyjnej formie, czyli do drugiego dania, nie każdemu odpowiada lub szybko się nudzi.

Z tego względu warto spróbować wprowadzać je do diety na kilka innych sposób, a jednym z nich jest właśnie budyń z kaszy.

W moim dietetycznym ebooku z niskim IG, znajdziesz podobny deser z kaszy gryczanej i komosy z cytrusową nutą.

budyń z kaszy

Mam nadzieję, że zdjęcia zachęcą Cię i od razu nastawisz kaszę na budyń 🙂 proszę Cię nie zwlekaj z wypróbowaniem przepisu, bo gwarantuje, że jak raz spróbujesz to potem zrobisz kolejny raz i kolejny…

 

TRUSKAWKOWY BUDYŃ Z KASZY JAGLANEJ:

100 g kaszy jaglanej

300 g truskawek mrożonych

170 g banana

400 ml mleczka kokosowego (najlepiej z kartonu)

 

Przepis tradycyjny: Kaszę zalej wodą, tak aby była ok. 2 cm ponad jej powierzchnię. Odstaw najlepiej na całą noc. Następnie odlej wodę i ugotuj kaszę na bardzo małym ogniu w mleczku kokosowym. Czas gotowanie ok. 20 minut.

Do gorącej kaszy dodaj banana i truskawki i zmiksuj w blenderze na najwyższych obrotach aż powstanie Ci aksamitny, gładki mus.

Jeśli masz thermomix, ustaw 2min. / obr. 10

Gotowy budyń z kaszy przelej w miseczki. Możesz zjeść na ciepło lub odstawić do wystygnięcia. Przechowuj w lodówce max. 2 dni.

 

Pamiętaj, że taki posiłek świetnie wkomponuje się w całodzienny bilans Twojej zdrowej diety 🙂 Taki budyń z kaszy możesz zjeść na II śniadanie lub podwieczorek. A jeśli lubisz śniadania na słodko, też świetnie się sprawdzi 😉

Wypróbuj i daj znać, a jeśli spodobały Ci się zdjęcia i pomysł na takie nietypowe wykorzystanie kaszy to proszę udostępnij ten post dalej. Będzie to dla mnie Twoje najlepsze podziękowanie za moja pracę.

 

Z podanego przepisu wychodzi 6 porcji deseru,

a każda z nich ma ok. 233 kcal, w tym W: 24 g; B: 3,7 g; T: 15 g

budyń z kaszy

Podczas tworzenie tego przepisu zainspirowałam się budyniem od Jarzynova