Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Czego możesz spodziewać się po pierwszej wizycie u dietetyka?

Pomysł na napisanie dla Ciebie takiej konkretnej porady powstał u mnie kilka dni temu.  Rozmawiałam z jedną dziewczyną na temat tego, że idąc na pierwszą wizytę do dietetyka nie miała pojęcia co tam będzie się działo. O tym jak wygląda wizyta u dietetyka, wiedziała tylko od jednej koleżanki i myślała, że zawsze każda wizyta będzie taka sama. Każdy dietetyk inaczej pracuje i u każdego pierwsza wizyta może wyglądać inaczej. Czego wymagać od dietetyka lub o co zapytać, zapisując się na spotkanie, żeby nie rozczarować się tą poradą? Poniżej wszystko Ci wytłumaczę. Zapraszam 🙂

Przez brak rzetelnych informacji na ten temat rodzą się później różne niedopowiedzenia i pojawia się czasami rozczarowanie. Dzieje się tak z tego względu, że każdy dietetyk tak naprawdę pracuje na innych, zazwyczaj swoich własnych zasadach. Nigdzie nie ma odgórnych zaleceń i przykazów jak ma wyglądać wizyta u dietetyka. Nie ma żadnych nakazów na dietetyków, prowadzących prywatne gabinety dietetyczne, jak mają takie wizyty przeprowadzać i jak mają rozpisywać pacjentom diety/ jadłospisy czy plany żywieniowe. No właśnie nawet nazewnictwo jest różnorodne i każde dozwolone 😉

 

jak wygląda wizyta u dietetyka

Każdy dietetyk tworzy swoją własną tzw. Ścieżkę pacjenta i wizytę przeprowadza według własnych pomysłów i założeń.

Kolejna kwestia jest taka, że prawdziwi dietetycy, zazwyczaj kierują się dobrem pacjenta i profesjonalnie wykonują swoją pracę. Oznacza to, że jeśli trafisz na takiego dietetyka, to raczej u każdego wizyta będzie wyglądać podobnie. Problem może pojawić się jeśli idziesz do np. trenera ds. odżywiania, poradni żywieniowej czy jakiegoś specjalisty ds. zdrowego odżywiania czy jakkolwiek podobnie on się może nazywać. O tym, że nie każdy kto się podaje za dietetyka jest dietetykiem. I nie każdy specjalista do spraw odżywiania jest dietetykiem, pisałam kilka wpisów wcześniej – zajrzyj TU koniecznie.

Jeśli już wiesz jak wybrać dobrego dietetyka i jak go rozpoznać w gąszczu przeróżnych specjalistów żywieniowych, to możemy skupić się teraz na kolejnym kroku. Jak wygląda wizyta u dietetyka, a właściwie jak wyglądać powinna?

Każdy dobry dietetyk, już podczas umawiania się z Tobą na pierwszą wizytę powinien powiedzieć Ci ile mniej więcej takie spotkanie będzie trwało. O czym będziecie rozmawiać i co powinnaś na takie spotkanie ze sobą zabrać. Także powinien dać Ci wskazówki jak się do spotkania przygotować.

W tym wpisie chcę się jednak skupić na tym, jak wygląda wizyta u dietetyka, ale pod kątem tego czego możesz się tam spodziewać i czego możesz wymagać od dietetyka.

Na pewno, podczas pierwszej wizyty, dietetyk powinien przeprowadzić z Tobą:

– wywiad chorobowy, czyli dokładnie poznać Twoje problemy zdrowotne, schorzenia, historie występujących chorób. Zapytać jakie leki przyjmujesz i w jakich dawkach. Czy występują u Ciebie jakieś alergie lub nietolerancje pokarmowe. Dość często może się też pojawić pytanie o chorobach występujących u członków Twojej rodziny, a także kwestie związane z Twoim samopoczuciem. Dietetyk też powinien poprosić Cię o aktualnie wyniki badań, lub zasugerować jakie badania warto byłoby, abyś wykonała.

– wywiad żywieniowy, czyli na pewno pojawią się pytania o produkty które najbardziej lubisz jeść i takie których nie lubisz. Dietetyk też ustali, czy są jakieś produkty po których źle się czujesz, których unikasz (i dlaczego).

– omówienie planu dnia, czyli dokładnie dietetyk powinien wypytać Cię o Twój plan dnia. Godziny pracy, czy innych zajęć jakie masz. Godziny snu, różnice w poszczególnych dniach (np. weekend, a dni w ciągu tygodnia). I to co jest bardzo ważne, to jak wyglądają Twoje posiłki. O której jesz, co jesz i w jakich ilościach. Tutaj najlepiej sprawdzą się Twoje zapiski, z którymi powinnaś przyjść do dietetyka na to spotkanie tzw. Dzienniczek jedzenia i picia.

U większości pacjentów powinien też:

– zrobić analizę składu ciała. Dietetyk powinien wykonać Ci badanie składu ciała. Chyba, że jesteś w ciąży, masz rozrusznik serca lub chorujesz na epilepsję – u takich pacjentów nie wykonujemy analizy.

Jest to bezinwazyjne badanie, dzięki któremu możemy poznać m.in. dokładną ilość masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej, nawodnienia organizmu. Dzięki tym wynikom, podczas całego procesu odchudzania (przytycia lub po prostu zmiany nawyków żywieniowych) , możemy kontrolować jak zmieniają się parametry. Jeśli masa ciała spada, ale okazuje się że jest to głównie ubytek masy mięśniowej to wiemy, że należy zmienić zalecenia w diecie lub w aktywności fizycznej. Opieranie efektów diety jedynie na wadze to stanowczo za mało.

Z każdym pacjentem powinien:

– ustalić kierunek działania i zmian. Dietetyk powinien nakreślić Ci co jest dobre w Twoim dotychczasowym odżywianiu. Powinien powiedzieć co warto zmienić i wspólnie powinniście wybrać sposób wprowadzania tych zmian. Czy będzie to zmiana przeprowadzona małymi krokami, czy od razu rewolucja. To ma być porada dietetyka, ale też Twoja zgoda i Twój wybór. Tak, abyś realnie była w stanie wdrożyć nowe zalecenia w codzienne życie.

– dać Ci pierwsze już wskazówki, od czego możesz zacząć zmianę po wyjściu od niego z gabinetu. Tak na sam początek, na pierwsze dni.

Powyższe wyznaczniki, uważam, że powinny obowiązywać u każdego dietetyka, bo są podstawą przeprowadzenia dobrej wizyty. Jak dotarłaś do tego momentu wpisu, to mam nadzieję, że już wiesz jak wygląda wizyta u dietetyka.

Teraz kolejny punkt to rozpisanie diety.

jak wygląda wizyta u dietetyka

Jeśli dietetyk ma rozpisać Ci indywidualny plan żywieniowy, to też powinien dokładnie powiedzieć Ci jak taki plan u niego wygląda. Na ile dni będzie rozpisany, jak będziesz mogła z niego korzystać. Czy będzie zawierał listę zakupów, czy będą dopisane do niego zalecenia dla Ciebie. A może będzie zawierał wskazówki jak z niego korzystać. Czy będą podane listy zamienników na niektóre dania itd.

To wszystko jest dość istotne, żebyś potem nie była rozczarowana. Jeśli chodzi o rozpisywanie diety, to u jednego dietetyka jest to standard, że dostajesz cały taki „pakiet”. Drugi po prostu pracuje w inny sposób. U jednych za bardziej obszerne diety trzeba np. więcej zapłacić, a u innych nie ma nawet takiej możliwości. Dostajesz tylko rozpisane posiłki i dalsze wskazówki otrzymujesz np. na kolejnych spotkaniach. Dlatego warto, abyś wybrała taką opcję, która najbardziej będzie Tobie odpowiadać.

Spodobał Ci się ten wpis? Dowiedziałaś się jak wygląda wizyta u dietetyka? To proszę podziel się nim ze znajomymi.  A może masz swoje własne sugestie lub swoje doświadczenia z wizyty u dietetyka. Podziel się nimi w komentarzu.