Kaloryczność wigilijnych potraw

Jak przeżyć w święta? Jak jeść w święta? To są dwa najczęściej pojawiające się pytania w grudniu, w moim gabinecie. Pamiętaj, nawet będąc na diecie i dbając o swoją sylwetkę, Święta należy przeżywać, a nie tylko przeżyć. Jako świąteczny prezent przygotowałam dla Ciebie ściągawkę, na której znajduje się kaloryczność wigilijnych potraw i 5 porad na Święta. Z taką pomocą, ustalisz sobie jakie ilości tych pyszności powinnaś zjeść, aby zachować prawidłowy umiar.

Kliknij w poniższy plik, aby pobrać kaloryczność wigilijnych potraw 😉

 

kaloryczność potraw wigilijnych

5 porad na Święta:

To co jest istotne przy Świątecznym stole: to przede wszystkim spokój, radość, wyciszenie i rodzinna atmosfera. Dzięki wyjątkowym, wigilijnym potrawom naprawdę można poczuć, że to odświętny czas. Kutia, śledzie, karp, uszka, paszteciki z grzybami– to dania, które kojarzą się nam tylko z Wigilią, dlatego absolutnie nie rezygnuj z nich. To one nadają charakter tym Świętom i odróżniają ich od innych rodzinnych spotkań i imprez. Czekamy na ten jedyny dzień w roku, żeby go celebrować i radośnie przeżywać. Dlatego zawsze powtarzam moim pacjentom, że nie warto wtedy zadręczać się i restrykcyjnie trzymać planu. Nie oznacza to jednak, że można stosować świąteczną rozpustę i przeciągać ją do Sylwestra, bo przecież trzeba wyjeść przygotowane dania i ciasta, żeby się nie zmarnowały.

  1. Nie obżerać się

Pamiętaj, że Święta to nie jest czas objadania się ponad normę i możliwości. Jeśli lubisz spędzać te Święta przy zastawionym smakołykami stole, to dobrze, tylko pamiętaj, że masz dwa wyjścia. Pierwsze, to zjadać wszystko ze stołu w ilości ponad normę, siedząc przy nim od obiadu do kolacji i brać tabletki na poprawę pracy wątroby. Druga opcja, to również wszystkiego próbować ze stołu, ale… w ramach degustacji dań, czyli w niewielkiej ilości. Pamiętając, o robieniu sobie 2 -3 godzinnych odstępów pomiędzy posiłkami, podczas których warto wypijać spore ilości wody.

 

  1. Odchudzić świąteczne potrawy (mniej cukru, mniej tłuszczu)

Wszyscy wiemy, że tradycyjna polska kuchnia jest bardzo słodka i tłusta. Polecam więc, w delikatny sposób zmniejszyć w przygotowywanych posiłkach dodatek tych składników. Nawet o kilka dekagramów mniej cukru i tłuszczu będzie miało wpływ na zmniejszoną kaloryczność twoich posiłków. Warto, żebyś w taki banalny sposób zadbała o to, aby były te świąteczne dania „lżejsze”, niż w tradycyjnych wersjach.

 

  1. Szykować racjonalne ilości

To bardzo ważny punkt. Pamiętaj, że Święta trwają tylko dwa dni, plus kolacja Wigilijna. Podczas gotowania i szykowania dań, koniecznie powinnaś mieć to na uwadze. Zastanów się ile osób będziesz gościć, weź pod uwagę, że już po południu w pierwszy dzień Świąt, większość z nich na pewno będzie mocna najedzona i nie pochłonie gigantycznej ilości przeróżnych sałatek, wędlin itp. Potem najczęstszy problem wielu Polaków, jest taki, że po świętach wszystko trzeba na siłę dojadać, żeby się nie zmarnowało, albo co najgorsze wyrzucać niedojedzone sałatki i ciasta, bo nie mogą długo leżeć. Dlatego dobieraj racjonalne ilości posiłków. Zrób różnorodne dania, żeby zachęcały do spróbowania, ale nie szykuj wszystkiego w wielkich porcjach.

 

  1. Pamiętaj, kiedy kończą się Święta

Ten punkt, jest bardzo mocno powiązany z poprzednim. Miej na uwadze, że Święta kończą się 27.12, w związku z tym, 4 dni, które dzielić nas będą od Sylwestra, to dni NORMALNEGO już jedzenia. Bez ciągłego podjadania, „ciapania”, wyjadania dań świątecznych. Jeśli już coś zostanie Ci ze świąt i będziesz chciała koniecznie to zjeść, to po prostu potraktuj to jako jeden z posiłków w ciągu dnia, a nie jako przekąska pomiędzy innymi daniami.

  1. Najważniejszy zdrowy rozsądek

Jeśli zastosujesz się do wszystkich powyższych punktów, nie ma powodu, abyś bała się o swoja poświąteczną wagę. Boże Narodzenie charakteryzuje się wyjątkowymi potrawami, więc warto je zrobić, aby czuć ich atmosferę. Nie rezygnuj ze wszystkiego, jedynie pamiętaj o zdrowym podejściu i umiarkowaniu.

 

Życzę Ci spokojnych, zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia 🙂