Od ponad 4 lat współpracuje razem z parami starającymi się o dziecko. Pracuję m. in. w centrum leczenia niepłodności. To co zaobserwowałam przez ten czas, to zazwyczaj trafiają do mnie pary, które już jako ostatnią deskę ratunku i pomocy traktują takie spotkanie z dietetykiem. Zazwyczaj przychodzą z niedowierzaniem, że dieta może im pomóc w staraniach o upragnione maleństwo. Często słyszę, że przyszli do mnie „bo lekarz kazał”. (całe szczęście, że są tacy lekarze). Dieta i płodność – te dwie kwestie są ze sobą bardzo połączone.
Wiem, że zazwyczaj przyczyny szukamy najpierw robiąc badania, konsultując je nawet z kilkoma lekarzami. Często pary poddają się leczeniu farmakologicznemu i przeróżnym zabiegom. Są tak pochłonięci tymi aspektami, że zapominają o tym jak ważne dla naszego zdrowia, życia i płodności jest zadbanie o swój organizm pod kątem właśnie prawidłowego odżywiania.
Dieta i płodność.
Połączenie tych dwóch tematów wydaje się tak banalne, że czasami aż nieprawdopodobne. Jednak wiele par, już się przekonało. Zmiana swoich żywieniowych przyzwyczajeń, kontrola tego co się kupuje i co się je, nagle sprawia, że po kilku miesiącach, udaje się. I można cieszyć się upragnioną ciążą.
Z dowodów naukowych wynika, że na płodność zarówno mężczyzn jak i kobiet może mieć wpływ sposób ich odżywiania. U osób z niedowagą, jak i nadwagą czy otyłością, może się pojawiać większe ryzyko niepłodności, spowodowanej zaburzeniami owulacji. Często też wtedy mamy doczynienia z insulinoopornością, która nie ułatwia starań.
Z dostępnych informacji wynika, że problemy z zaburzeniami płodności u pacjentów z nadmierną masą ciała, spowodowane są najprawdopodobniej zaburzoną funkcją endokrynną tkanki tłuszczowej. „Nadwadze i otyłości towarzyszy obniżone wydzielanie adyponektyny, mającej korzystny wpływ na wrażliwość tkanek na insulinę i owulację.”1.
Warto jednak, żebyś miała na uwadze przede wszystkim to, że mówię tu o zdrowej diecie. O zdrowym odżywianiu i prawidłowo zbilansowanych posiłkach. Dlatego połączenie diety i płodności ma się opierać na zdrowych wyborach i racjonalnym odżywianiu. Z prac naukowych wynika, że: „odpowiednie nawyki żywieniowe i styl życia mogą obniżyć ryzyko wystąpienia niepłodności spowodowanych zaburzeniami owulacji o około 69%.” 2. Warto zadbać, więc od razu o prawidłową dietę, mając w planach starania o maleństwo.
Dlatego też pamiętaj, że dieta i płodność, to temat, który nie powinien dotyczyć tylko osób ze zwiększoną masą ciała. Mówiąc o diecie, która ma przygotować organizm, mam na myśli sposób odżywiania. Ten temat powinien dotyczyć wszystkich par, również tych które mają BMI w normie. Dobra jakość produktów, bilans posiłków to dotyczy każdego. Szczególnie dlatego, że już wiadomo jest, jak istotne dla rozwoju dziecka jest programowanie żywieniowe. Jednak o tym już w innym wpisie.
A jeśli jesteś już w ciąży, to zapraszam Cię do przeczytania też tego wpisu: Dieta w ciąży.
-
Dorota Szostak-Węgierek Sposób żywienia a płodność Nutrition and fertility Zakład Medycyny Zapobiegawczej i Higieny. Instytut Medycyny Społecznej,. Warszawski Uniwersytet Medyczny Kierownik: prof. dr hab. med. L. Kłosiewicz-Latoszek
-
Monika Hajduk: Wpływ masy ciała na płodność u kobiet. Endocrinology, Obesity and Metabolic Disorders 2012, vol. 8, No 3, 93–97