Lunchbox do szkoły

Wrześniowy powrót dzieci do szkoły, to nie tylko wyzwanie dla uczniów. Jest to zazwyczaj nowa organizacja dnia dla rodziców. Pierwsze tygodnie, aby ogarnąć plan zajęć szkolnych, dodatkowych, wdrożyć się w codzienne obowiązki i na nowo zaprogramować cały tydzień. Dodatkowo dochodzi obowiązek wyprawki dziecka do szkoły i zaopatrzenia go w pożywne posiłki, dlatego ja daje Wam tygodniowy pomysł na lunchbox do szkoły.

Idąc na łatwiznę, duża część rodziców po prostu daje dzieciom pieniądze na zakupy w szkolnym czy przyszkolnym sklepiku. I tu pojawia się największy problem, ponieważ maluchy idą za reklamą i modą. Niestety moda w TV i świat reklam, nakłania najmniejszych (i dorosłych też) do tego co jest niezdrowe i absolutnie nie korzystne dla młodych organizmów. Za 10zł najczęściej zakupy ucznia wyglądają tak:

Baton czekoladowy 2zł

Słodki napój 2,5zł

Rogalik/drożdżówka 2zł

Chipsy/żelki 3,5zł

Żaden z tych produktów nie dostarczy dziecku odpowiedniej porcji witamin i minerałów. Niestety jedząc takie przekąski dziecko wprowadza do organizmu olbrzymie ilości cukru, słodzików i sztucznych dodatków (barwników, wzmacniaczy smaku itp.). Jeśli chcesz więcej poczytać na temat wspomnianych produktów, kliknij w jego nazwę powyżej.

Jestem zdania, że to rodzicie decydują co jedzą ich dzieci. W związku z tym jeśli dasz swojemu uczniowi pieniądze i nie będziesz interesować się, co za nie kupuje, to nie możesz się dziwić, że pójdzie za tłumem i będzie wydawać pieniądze na niezdrowe zapychacze.

To od starań rodziców zależy, czy dziecko będzie chciało zrezygnować ze śmieciowego jedzenia i zamienić je na zdrowy lunchbox do szkoły. To Ty musisz tak urozmaicić te szkolne śniadaniówki, aby nie tylko twoje dziecko chciało ja zjeść, ale też aby mogło zaimponować nimi przed swoimi rówieśnikami. Jeśli kolegom spodoba się kolorowe, pachnące jedzenie możesz być pewna, że chętnie będzie Twoje dziecko zabierało swój apetyczny lunchbox do szkoły.

lunchbox do szkoły

Jak można zaimponować rówieśnikom zdrowym posiłkiem?

Dzieci „jedzą oczami” (dorośli też), lubimy jak posiłek jest ładnie i apetycznie podany. Pełny kolorów i ślicznych zapachów. Wiadomo, że nawet najsmaczniejsza kanapka jedzona codziennie, po kilku dniach już zaczyna się nudzić.

Jak urozmaicić maluchowi kanapkę, w której na dodatek można przemycić zdrowe tłuszcze i białko?

Zrób dziecku wrap, tortillę, ale użyj do tego wartościowych produktów.

Możesz zrobić kanapkę z masłem orzechowym: arachidowym, z nerkowców  czy migdałów – tu już pełna dowolność. Zwróć tylko uwagę na skład kupowanego masła, powinien zawierać TYLKO ORZECHY! Ostatecznie nie wielką ilość oleju słonecznikowego lub rzepakowego i TYLE!

Owoce możesz przygotować w postaci atrakcyjnych szaszłyków. Te,  które są duże, takie jak:  arbuz, melon, mango, możesz podać dziecku w postaci ciekawych kształtów – powycinać je foremkami do ciastek.

Wykorzystując moje wspomniane pomysły, na ciekawie wyglądający lunchbox do szkoły, poświecisz zapewne ok. 10minut więcej na jego przygotowanie. Jednak radość z takiego apetycznego jedzenia na pewno będzie wielka i sprawi, że chętniej dziecko będzie zajadać przygotowane przez Ciebie dania.

lunchbox do szkoły

Posiłek szkolny dziecka, powinien obowiązkowo zawierać porcję owoców, jedno większe danie i małą przegryzkę – wartościową oczywiście jak np. orzechy.  Ilość posiłków oraz ich wielkość zależy od wielu zmiennych. Nie jestem w stanie powiedzieć Ci jakie porcje posiłków powinno zjeść twoje dziecko.  Po zapisaniu się do newsletter (poniżej), możesz pobrać ZA DARMO tygodniowy zestaw na lunchbox do szkoły, przygotowałam Ci tam pomysły i przykładowe porcje z listą zakupów. Jednak musisz pamiętać o tym, że to Ty najlepiej znasz swoje dziecko i wielkość posiłków powinnaś dopasować do niego indywidualnie w zależności od tego:

  • ile ma lat
  • jaką ma aktywność fizyczną w ciągu dnia (zajęcia w-f, dodatkowe zajęcia sportowe)
  • jak długo jest w szkole
  • czy je obiad w szkole

Chcesz taki zestaw pomysłów ode mnie, na lunchbox do szkoły?

lunchbox do szkoły

Każdy posiłek zawiera węglowodany/ białka/ tłuszcze, potrzebne do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Ich ilość masz podaną pod wszystkimi śniadaniówkami.

Jeśli chcesz wykorzystać mojego gotowca na lunchbox do szkoły,  z pomysłami i listą zakupów, zapisz się poniżej do newslettera, a plik pobierzesz za darmo. Zachęcam Cię też do pobrania, również bezpłatnego (dostępnego po zapisaniu się na newsletter) pliku z szybkimi obiadami na 7dni! Zawierającego także listę zakupów 🙂 koszt zakupu produktów na 1 obiad to tylko ok. 8zł 🙂