Prosty przepis na naleśniki

Zapraszam Cię na banalnie prosty przepis na naleśniki. Wychodzą super delikatne, cienkie i do tego są bezglutenowe. Robię je już od ponad 3 lat. Na moim Instagramie zyskały olbrzymie grono fanek. W wielu domach, ten prosty przepis na naleśniki został w stałym repertuarze, a nawet wyparł standardowe naleśniki.

Jak je zrobić?

Zostawiam Ci poniżej ten wyjątkowy i prosty przepis na naleśniki budyniowe.

1 budyń bez cukru (budyń w proszku –  40 g) u mnie o smaku waniliowym
1 jajko
100 ml mleka

Przepis: Wszystko razem wymieszaj trzepaczką, do jednolitej masy. Masa będzie bardzo rzadka – taka ma być. Wlewaj tak, aby jedynie zakryła dno patelni. Za każdym razem, przed wlaniem ciasta na patelnię, wymieszaj je ponownie. Na dnie naczynia zbiera się skrobia, należy ją dobrze wymieszać. To co jest bardzo ważne, podczas smażenia tych budyniowych naleśników, to musisz mieć idealną patelnię. Patelnia powinna mieć dobrą powłoką teflonową. Jeśli zrobisz je na zdartej patelni, to niestety ale Ci nie wyjdą. Będą przywierać i się przyklejać. Na odpowiedniej patelni bez problemu je wykonasz. To naleśniki, które zawsze wychodzą i robi się je niesamowicie szybko.  Smaż z dwóch stron.
Jak dla mnie najlepiej smakują z dżemem i ricotta 🙂 Możesz je jeść z tym co zazwyczaj jesz naleśniki i na co akurat masz ochotę. Smacznego.

Z powyższego przepisu wychodzą 4 naleśniki.


Z racji tego, że mój profil jest skierowany w dużej mierze do insulinoopornych (ale nie tylko), to musze zaznaczyć, że akurat ten prosty przepis na naleśniki budyniowe nie jest odpowiedni dla osób z IO. Ze względu na to, że jego bazą jest mąka ziemniaczana, która ma wysoki indeks glikemiczny. Jeśli zjadłabyś takie 4 naleśniki na 1 posiłek – a nie jest to trudne, z racji tego, że są cienkie i super smaczne,  to niestety ale ładunek glikemiczny takiego dania byłby wysoki.

Jeśli chcesz w ramach degustacji spróbować takiego naleśnika, to najlepiej jak wprowadzisz go do swojego dobrze zbilansowanego posiłku. Jedynie jako jego uzupełnienie. Możesz zjeść np. sałatkę ze świeżych warzyw i po niej do degustacji 1 taki naleśnik.

Będzie mi miło jak dasz znać czy też tak Cię urzekły.

 

Jeśli do 1 takiego naleśnika dodasz 50 g ricotty i 10 g dżemu niskosłodzonego np. powideł śliwkowych,

to 1 taki naleśnik ma:

ok. 175 kcal, w tym: 8,2 g; T: 8,2 g; W: 17,1 g; ŁG = 11 (średni)

Sam 1 naleśnik bez nadzienia ma:

ok. 66 kcal, w tym B: 2,5 g; T: 1,7 g; W: 9,9 g; ŁG = 8 (niski)