Co zwiedzić w Łodzi?

Po naszym dwudniowym wakacyjnym wyjeździe do Łodzi, wiele z Was poprosiło mnie o podpowiedź co zwiedzić w Łodzi. Pomyślałam, że w takim razie napisze Wam gdzie byliśmy i co nam się spodobało. Dodatkowo miejsca do których nie zdążyliśmy dotrzeć – a które powtarzały się w wiadomościach od Was z łódzkimi polecajkami.

Przede wszystkim mój cel nr 1 na to co zwiedzić w Łodzi – był Pasaż Róży. To kamienica której ściany są wyklejone małymi kawałkami luster. Mieści się przy ulicy Piotrkowskiej 3. Zwiedzanie jest bezpłatne i możliwe w godzinach 8:00 – 22:00. Z Waszych poleceń, najlepiej przyjść tu w południe i podczas tzw. „złotej godziny”, czyli przy zachodzie słońca. Przy każdej porze dnia, ta kamienica wygląda inaczej – bo w lustrach odbija się słońce.

Z tego miejsca, możesz rozpocząć spacer po słynnej Piotrkowskiej, czyli najdłuższym deptaku w Polsce.  Po jego obydwu stronach w kamienicach mieszczą się sklepy, restauracje, puby. W nocy cała ulica jest delikatnie oświetlona lampeczkami – co dodaje jej uroku. Idąc Piotrkowską trafisz na Aleję Gwiazd, która składa się z ponad 60 gwiazd poświęconych znanym m.in. aktorom, reżyserom. Skręcając w ulicę Traugutta, dojdziesz do “Sushi w dłoń” i zjesz tam przepysznego bowl. A na przeciwko możesz zajrzeć do “Kulki”, czyli łódzkiej pracowni biżuteryjnej i sprezentować sobie pamiątkę z wyjazdu 😉 Te miejsca to moje instagramowe inspiracje od Sióstr ADiHD 😉

Na końcu Piotrkowskiej masz Piotrkowska OFF. Według dziewczyn które mnie obserwują, to obowiązkowe miejsce do zobaczenia i spróbowania tam dań w jednej z restauracji. To miejsce mieści się na terenie dawnej fabryki bawełny – przy Piotrkowskiej 138 – 140, ma swój niepowtarzalny, kameralny klimat. A zaraz obok, na ulicy Rosvelta 6 jest Ato Ramen, czyli restauracja obowiązkowo do odwiedzenia – jeśli tylko lubisz takie orientalne smaki.

Co zwiedzić w Łodzi, dalej?

co zwiedzić w Łodzi

Potem możesz przejść na słynny przystanek tramwajowy. A właściwie dworzec tramwajowy – zbudowany w 2015 roku i nazwany Stajnią Jednorożców. Obowiązkiem jest też zrobić sobie zdjęcie przy charakterystycznej rzeźbie jednorożca.

Z tego miejsca możesz wsiąść (tak jak my) w tramwaj 19. Bilet 20 minutowy ulgowy kosztuje 2,20zł., normalny 4,4zł. Dojedziesz nim do Manufaktury, charakterystycznego i chyba obecnie najbardziej popularnego miejsca w Łodzi dla turystów. To dawna fabryka włókiennicza, a obecnie miejsce spotkań. Centrum handlowe, zbiór restauracji i wielu innych atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Jak już skończysz spacer po Manufakturze, to bardzo blisko jest słynne, wielkie serce WOŚP. Możesz przy nim zrobić sobie „instagramowe” zdjęcie 😉

Wszystkie punkty są oczywiście bezpłatne.

A jadąc 3 przystanki dalej, trafisz do Bałuckiego Burgera. W nim “frytki na start” z serem wędzonym to sztosik.

Dodatkowo co zwiedzić w Łodzi jeszcze?

Jeśli przyjechałaś do tego miasta z maluchami – tak jak my, to super atrakcją jest Ulica Żywiołów. Wszystkie bilety są w cenie 25 zł za 2 godziny zwiedzania. Nie ma biletów ulgowych. Płaci się za dzieci od 2 roku życia. I to co mega ważne, to każdego dnia są 3 wejścia o konkretnych godzinach. Przed przyjściem warto sprawdzić online czy są dostępne miejsca na daną godzinę. Bilet możesz kupić na miejscu lub online. Koniecznie należy zabrać ze sobą buty na zmianę lub skarpetki. Na 3 piętrach możesz doświadczać wielu eksperymentów i zmierzyć się z zadaniami ruchowymi. Świetna zabawa dla dzieci jak i dla dorosłych.

 

co zwiedzić w Łodzi

W budynku obok mieści się Centrum Nauki i Techniki EC1. Bilety możesz kupić tutaj połączone z wejściem do Orientarium ZOO w Łodzi. Wystawa w EC1 dotyczy przetwarzania energii, rozwoju cywilizacji i mikro- i makroświat. Dla pasjonatów chemii, fizyki super miejsce. Dla małych dzieci zbyt poważne, chociaż kilka doświadczeń na pewno też będą w stanie zrobić. A dorośli muszą mieć dużo czasu, żeby wszystko przeczytać, zrozumieć i „wypróbować”. Nam ta wystawa podobała się najmniej z całego zwiedzania Łodzi. Jednak super atrakcją dla dzieci było wspinanie się na 5 piętro z tarasem widokowym – z którego można było zobaczyć panoramę Łodzi.

Jeszcze świetną atrakcją w tym kompleksie jest Planetarium. Podobno najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Jednak o tym nic Wam nie powiem, bo nie dane nam było tam dotrzeć. Wiem tylko, że trzeba dokupić oddzielne bilety.

Kolejnego dnia byliśmy w Orientarium ZOO.

Osobiście ZOO jakoś nigdy mnie nie zachwycało i nie czuję potrzeby oglądać zwierząt na wybiegu. Jednak o Orientarium sporo słyszałam i głównie z jego powodu tam się wybraliśmy. Zaczęliśmy od 11:00 od kąpieli słoni. Spędziliśmy tam prawie 6 godzin. Świetne jest miejsce do odpoczynku z leżakami i zjeżdżalnią dla dzieci – przy olbrzymiej ścianie z akwarium. Można też sprawdzić godziny karmienia zwierząt i wtedy przyglądać się jak wygląda cały proces.

co zwiedzić w Łodzi

A obok Orientarium w parku „Na Zdrowiu” jest genialny plac zabaw. A właściwie kilka placów połączonych w jednym miejscu. Tam dopiero dzieciaki miały raj, aż żałowaliśmy, że tak długo zwiedzaliśmy ZOO 🙂

Przejeżdżając przez Łódź, na pewno zwrócisz uwagę na murale, które są rozmieszczone na ścianach wielu budynków. Rzucają się w oczy, więc na pewno ich nie przegapisz.

Wielu miejsc polecanych przez naszych obserwujących nie daliśmy rady odwiedzić. W końcu dwa dni na zwiedzanie – to stanowczo za mało. Z tych powyższych miejsc opisanych, w których byliśmy to polecamy wam wszystko.

A teraz napisze Ci co zwiedzić w Łodzi, chociaż nie sprawdziliśmy tych punktów osobiście.

  1. Muzeum kinematografii – bardzo żałuję, że już zabrakło nam czasu na to miejsce. Teraz wolałabym chyba bardziej tutaj zajrzeć niż do EC1. Dlaczego? Podobno jest tu „Pałac pełen bajek” – otwarty tylko do 1 października. A w nim możesz zajrzeć do budy Reksia, za ster Bolka i Lolka, albo do wioski Muminków. Wiem, że to bardziej moje dzieciństwo niż naszych dzieci. Jednak wydaje mi się i z opinii wielu osób śmiem twierdzić, że to fajne miejsce. Dzieci do 7 roku życia mają bezpłatny wstęp.
  2. Na ul. Piotrkowskiej 120 jest Stare Kino, w którym możesz wynająć filmowe apartamenty na nocleg w Łodzi, któraś z Was nam je polecała. Jednak my już wtedy mieliśmy inny nocleg, też na Piotrkowskiej.
  3. Łódź bajkowa – czyli zwiedzając Łódź dobrze się rozglądaj i szukaj małych statuetek bajkowych bohaterów jak koty Filemon i Bonifacy, Miś Uszatek czy dwa leśne ludki Maurycy i Hawranek. Jest ich 10, więc możesz też zwiedzać Łódź szklakiem bajek.

Jeśli lubisz parki rozrywki, to koło Łodzi możesz zajechać do Mandorii. Tam byliśmy 2 lata temu. Na moim Instagramie w wyróżnionych relacjach, masz zapisany nasz pobyt tam.

Mam nadzieję, że tym wpisem pomogłam Ci odpowiedzieć na pytanie: „co zwiedzić w Łodzi?”. Daj znać jeśli skorzystasz z naszych podpowiedzi, lub zwiedzisz Łódź naszym szklakiem.