Otyłość a płodność

Otyłość a płodność, czy te dwie kwestie mają ze sobą coś wspólnego?

Niestety otyłość, to coraz poważniejszy problem w naszym społeczeństwie. Problem niepłodności, również dotyka coraz szerszą grupę par starających się o dziecko. Związek pomiędzy otyłością, a płodnością jest bardzo duży. Z wielu prac naukowych wynika, że: „Zmniejszenie masy ciała u kobiet może spowodować poprawę profilu hormonalnego, pomóc w przywróceniu prawidłowych cykli owulacyjnych, ułatwić zajście w ciążę oraz umożliwić uniknięcie wielu poważnych powikłań ciąży.” 1.

Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie, ma niekorzystny wpływ na wydzielanie hormonów. Warto, żebyś miała na uwadze, to iż tkanka tłuszczowa w naszym organizmie, nie pełni jedynie funkcji zapasowej. Tkanka tłuszczowa, to aktywny narząd endokrynny. W związku z tym, zarówno jej nadmiar jak i niedobór wpływa na funkcje hormonalne naszego organizmu.

U kobiet ze zbyt wysoką masą ciała, „normalizacja cyklu menstruacyjnego i owulacji może nastąpić przy zmniejszeniu masy ciała już o 5% w stosunku do wartości wyjściowej”1.

Przyznasz, że przy problemach związanych z niepłodnością owulacyjną to bardzo pozytywna wiadomość. Czyli otyłość, a płodność często mają ze sobą związek, o którym niestety sporo jeszcze osób zapomina. Lub po prostu go lekceważy. Jeśli ważysz 100 kg, to już redukcja wagi o 5 kg, może dać pierwsze pozytywne efekty. W takim razie chyba warto zacząć zwracać uwagę na to co i w jakiej ilości nakładasz na talerz? Prawda?

Z prac naukowych wynika, że: „wartość wskaźnika masy ciała (BMI, body mass index) jest jednym z czynników, które mogą wpływać na występowanie zaburzeń owulacji u kobiet.” 1. W takim razie, jeśli Twoja masa ciała jest zbyt wysoka, a planujesz w przyszłości zostać rodzicem, to warto abyś już teraz zadbała o redukcję nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Jednak pamiętaj, że chodzi tu o zdrową i mądrą redukcję wagi. Dieta redukcyjna, która miałaby się opierać na zbyt niskiej kaloryczności, a przez to na niedoborach żywieniowych, może tym bardziej zaburzać płodność.

„Analiza danych uzyskanych w badaniu Nurses’ Health Study II, pochodzących z trwającej 8 lat obserwacji. 17 544 kobiet w wieku 25–42 lat, które próbowały zajść w ciążę, wykazała, że niektóre cechy modelu żywienia mogą mieć znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka niepłodności wynikającej z zaburzeń owulacji.” 1.

W związku z tym ważne jest zarówno pozbycie się nadmiernych kilogramów, jak i stosowanie dobrze zbilansowanych posiłków. Takich, które będą obfite w produkty przeciwzapalne, kwasy omega 3 i jak najmniej przetworzona żywność. O tym napisze Ci dokładniej w kolejnym wpisie.

Jeśli interesuje Ci e temat prawidłowego przygotowania organizmu do ciąży, to przeczytaj też te wpisy.

Dieta i płodność – jaka jest zależność?

Dieta w ciąży – jakość posiłków

otyłość a płodność

 

  1. Monika Hajduk: Wpływ masy ciała na płodność u kobiet. Endocrinology, Obesity and Metabolic Disorders 2012, vol. 8, No 3, 93–97