Fit przepisy, nie daj się nabrać

Fit przepisy, to takie dobrze brzmiące hasła. Mają za zadanie podziałać na podświadomość czytelnika i zapewnić mu spokój podczas szykowania i jedzenia pysznego dania. W takie fit przepisy, szczególnie obfituje instagram. Na fit kontach, można podziwiać piękne zdjęcia ciast, deserów, modnych ostatnio smoothie bowls i szklanek z kolorowymi koktajlami.

Większość tych posiłków, jest oczywiście bardzo fajna i smaczna. Dania są robione w domu z dobrych składników, więc oczywiście przepisy warte są uwagi. Sama często na moim Instagramie podaję Wam przepisy na domowe ciasta, desery czy obiady. Wszystkie są zdrowe, bo domowe, ale często podkreślam Ci, że kwestia czy to danie będzie odpowiednie na Twojej diecie odchudzającej zależy od Twojego dobowego zapotrzebowania na kalorie i od porcji dania, które zjesz. Fit przepisy mogą być bardzo kaloryczne, jeśli zjesz je w zbyt dużej ilości. I to nie tylko chodzi o ich objętość, czasami mała miseczka fit smoothie bowls, ma więcej kalorii niż tradycyjny schabowy 😉

Jak to możliwe?

Wystarczy, że zmiksujesz pół awokado z mango, dodasz masło orzechowe, 2 łyżki chia. Zalejesz to mleczkiem kokosowym i jeszcze posypiesz domową granolą z orzechami. Wszystko to jest zdrowe, wartościowe i zalecane na diecie. Jednak w takim połączeniu da objętościowo niewielką porcję dania, ale przy tym zawierać będzie olbrzymią kaloryczność.

Jeśli stwierdzenie fit przepisy, kojarzy Ci się z czymś lekkim i niskokalorycznym, to tu jesteś w pułapce.

Dlaczego?

Jak przeanalizowałam, wiele dań okazywanych właśnie z oznaczeniem jako fit przepisy, okazywało się, że niestety ale ich kaloryczność jest bardzo wysoka.  I jeśli nie musisz przejmować się swoją wagą i nie zwracasz uwagi na kalorie, a tylko na jakość posiłków, to oczywiście warto z nich korzystać. Jeśli jednak jesteś na redukcji, chcesz schudnąć i korzystasz z takich fit dań, to dodatkowo kontroluj ilość składników.

Po co?

Fit przepisy, bardzo często zawierają tak jak opisałam Ci to wyżej. Np. zdrowe masło migdałowe czy orzechowe. Często obfitują w wartościowe orzechy, zdrowe oleje lub sezonowe owoce. Wszystko fajnie i zdrowo, prawda? Jednak pamiętaj, że wszystko co zdrowe, ma też kalorie, a czasami bardzo dużo kalorii.

Jeśli więc, masz ochotę wykorzystać taki przepis, podczas swojej diety redukcyjnej, miej na uwadze zjadaną ilość tego posiłku.

W związku z tym znów wracamy, do najważniejszej kwestii w zdrowym odżywianiu i odchudzaniu, czyli do ilości.

Pamiętaj, możesz jeść praktycznie wszystko. Nie ma nakazanych i zakazanych produktów spożywczych podczas odchudzania. Nie ma takich posiłków ani składników, które są odpowiednie do odchudzania więc możesz się nimi zajadać w nieograniczonych ilościach. I  nie ma takich produktów, które całkowicie są zakazane, bo jak je raz zjesz to już dieta nie da efektów. Wszystko to jest kwestią mądrych i dobrych wyborów. Zarówno pod względem jakości jak i ilości. W tym temacie, przeczytaj również TEN wpis.

 

fit przepisy