Jak zmieniać nawyki na zdrowsze w prosty sposób?

Jak zmieniać nawyki na zdrowsze w prosty sposób? To pytanie jest bardzo mi bliskie, bo dotyczy mnie i mojej zmiany sposobu gotowania i odżywiania. Tym wpisem zdradzę Ci trochę mojej przeszłości…

Uprzedzam wpis jest dość długi. Jeszcze 7 lat temu daleko mi było do unikania cukru i białej mąki, a można powiedzieć, że nawet przeciwnie, bo komercyjne słodycze gościły u mnie każdego dnia.

Jeśli nie chcesz zagłębiać się w temat czekolad, nutelli i mleka skondensowanego, to zakończ już czytanie.

Jeśli chcesz poznać jak to się obżerałam olejem palmowym i białym cukrem i co się stało, że teraz takie produkty staram się omijać szerokim łukiem – zapraszam na dalszy wpis.

Cofam więc, wehikuł czasu i wracam do lat studiów, kiedy to cała tabliczka czekolady nadziewanej czy z orzechami nie stanowiła dla mnie absolutnie żadnych problemów. Nie mogłam zrozumieć mojej koleżanki, która narzekała, że „milka” jest tak słodka, że może zjeść tylko 2 kostki. Ja spokojnie zjadałam jej całe opakowanie.

Nutella, to był przysmak. Jak już stanęła w domowej szafce, znikała w niespełna tydzień. Oczywiście tylko i wyłącznie była jedzona łyżką i na jednej nigdy się nie kończyło moje podejście.

W sumie, każdego dnia coś słodkiego musiało się pojawić. Czasami krówki, czasami „jeżyki”. Im słodsze i bardziej mulące tym lepiej.

 

Pytanie jak zmieniać nawyki na zdrowsze w prosty sposób, czy w jakikolwiek sposób, nawet nie przemknęło mi przez myśl. Na studiach, owszem, uczyłam się o tym wszystkim, wiedzę miałam coraz większą, jednak przekaz jej na uczelni nie był zbyt dobitny i nie działał na moją wyobraźnię.

Doszło do tego, że moje koleżanki ze studiów, na prezent ślubny, kupiły mi puszki mleka skondensowanego i nutellę, zamiast standardowych czekoladek – wiedziały, że to „wciągnę” od razu.

Kiedy to wszystko się zmieniło? Jak to się stało, że teraz nie kupuję nawet jogurtu smakowego, bo przeraża mnie ilość dodanego do niego cukru?

To nie stało się nagle. To trwało 6 lat… i trwa nadal. Cały czas się zmieniam i cały czas powoli i stopniowo uczę się jak zmieniać nawyki na zdrowsze w prosty sposób dla siebie i dla mojej rodziny oraz pacjentów.

Wszystko zaczęło się zaraz po studiach, jak rozpoczęłam współpracę z pacjentami. Rozpisując im plany żywieniowe, coraz dokładniej zaczęłam czytać etykiety produktów spożywczych. Wcześniej, znałam składy produktów, ale bardziej od strony technologicznej i komercyjnej. Wiedziałam, że sklepowe słodkości i przetworzone dania nie są zdrowe, ale dopiero z czasem zaczęłam poznawać dokładnie konsekwencje stosowanych dodatków do żywności oraz zrozumiała, że tak naprawdę połowa z nich jest zbędna. Można jeść smacznie, ekonomicznie i szybko, a jednocześnie unikać dodawanej chemii do żywności.

Domyślam się, że Ty możesz teraz być właśnie na takim etapie. Dużo słyszysz o tym co jest niewskazane, czego warto unikać, ale nie wiesz tak naprawdę dlaczego należy wystrzegać się tych produktów. Dlatego też, stworzyłam zestawy Zdrowej Diety Niskim Kosztem, aby ułatwić Ci w prosty i szybki sposób rozpoczęcie zdrowej zmiany 😉

jak zmieniać nawyki na zdrowsze w prosty sposób

Ja dopiero po studiach, zaczęłam łączyć fakty – co i dlaczego jest nie zdrowe. Wiedza zdobyta na uczelni, to podstawy czyli dietetyczny „kręgosłup”. Druga kwestia to przełożenie jej na życie codzienne moje i moich pacjentów oraz połączenie teorii z praktyką.

Coraz więcej czytałam i dokształcałam się w temacie dietetyki i do tej pory to robię, bo ta nauka jest bardzo „żywa”. Tzn. stale się rozwija i co roku mamy nowe badania i nowy pogląd na wiele kwestii. To jest tak jak w medycynie, dobry lekarz powinien na bieżąco czytać publikacje, poznawać nowe metody badań i wprowadzane leki. Dobry dietetyk, dokładnie tak samo, musi poznawać najnowsze trendy, badania naukowe i pojawiające się na rynku produkty spożywcze.

Wracając do mojej zmiany…

Zaczęłam bardzo stopniowo zmieniać sposób robienia zakupów. Coraz częściej próbowałam nowych smaków i dań w kuchni. Korzystałam z przepisów innych, bardziej doświadczonych osób i starałam się otwierać na nowe smaki. Czyli kilkakrotnie próbowałam przekonać się do nowych dań i ziół. Jeśli coś mi nie posmakowało, próbowałam następnym razem inaczej doprawić, zmienić konsystencję itd. Tak było np. z awokado, krewetkami czy curry.

Jak kupiłam Thermomix, całkowicie przestałam kupować gotowe produkty i półprodukty. Zaczęłam piec ciasta i robić własne słodycze, w związku z tym coraz rzadziej kupowałam komercyjne słodkości – nawet zaczęłam robić własną nutellę. Dodatkowo, do każdego przepisu stopniowo zmniejszałam ilość dodawanego cukru, najpierw było to o 15 -20g, z czasem zaczęłam stosować już tylko połowę podanej ilości cukru w przepisie. Teraz doszło do tego, że w ogóle już jego nie dodaję. A smak słodki wystarczy mi ze stosowanych zamienników białego cukru, jak np. daktyle, banany, syrop klonowy i czasami niewielkie ilości ksylitolu.

Wszystko to dlatego, że teraz jestem już bardzo świadoma tego jak zły wpływ na nasze zdrowie mają wszechobecne dodatki do żywności, biały cukier, olej palmowy, barwniki. A przede wszystkim wiem, jak zmieniają smak potraw i uzależniają nas od siebie. Obecne są w większości dostępnych produktów w sklepie i tak naprawdę, pomimo że ludziom one smakują, to niszczą smak i zapach dobrego, wartościowego jedzenia.

Ja bardzo lubię jeść, a teraz naprawdę delektuję się tym jedzeniem, wydobywam naturalne smaki, które są wyjątkowe.
Przejście na zdrowe odżywianie, to nie restrykcja i zakazy dobrego jedzenia, tylko mądre jedzenie, smaczne i zdrowe.

Jednak do tych spostrzeżeń, dochodziłam kilka lat – ale warto było.

Dlatego odpowiadając na pytanie: jak zmieniać nawyki na zdrowsze w prosty sposób?

Odpowiedź brzmi stopniowo i świadomie.

Tak jak już Ci powiedziałam, to jest długi proces i z własnego doświadczenia wiem, że nie da się nagle, natychmiast zrezygnować ze swoich ulubionych dań, potraw i przestawić się w pełni na nowy, zdrowszy styl odżywiania. Na dłuższy czas to się nigdy nie sprawdzi.

Owszem, często uda się wytrzymać kilka tygodni, czasami nawet miesięcy, ale… potem bardzo łatwo znów wraca się do poprzednich gorszych nawyków i starych przyzwyczajeń, a przecież nie o to chodzi.

Ja jestem całkowitą przeciwniczką chwilowych, drastycznych i restrykcyjnych diet. Najgorsze jest serwowanie swojemu organizmowi huśtawki odżywiania. Zmienne kaloryczności, najpierw czas głodówki, potem niepohamowane rzucanie się na zakazane produkty i powrót do dawnego stylu jedzenia. To bardzo zła droga.

Zmiana ma tylko wtedy sens jeśli naprawdę jej chcesz i na zawsze.

Jak zmieniać nawyki na zdrowsze w prosty sposób

ZAPAMIĘTAJ: „Taki styl jedzenia jaki masz teraz, doprowadził Cię do takiego stanu zdrowia, wagi, wyglądu jaki masz teraz. Jeśli zmienisz swoje odżywianie zmienisz też powyższe parametry. Jeśli z czasem powrócisz do tego jak teraz się odżywiasz, Twoja waga, stan zdrowia i wygląd też powróci do tego jak jest teraz. To znaczy, że tylko wtedy zmiana ma sens jeśli to będzie Twoja zmiana na zawsze, Twój nowy styl odżywiania, a nie chwilowy kaprys (kilkumiesięczna dieta)”.

Jeśli jesteś zmobilizowana i też chcesz miło rozpocząć swoją przemianę, zrób to ze mną. Możesz skorzystać z moich podpowiedzi i zestawów Zdrowej Diety Niskim Kosztem. Wiem, że często na pytanie jak zmieniać nawyki na zdrowsze w prosty sposób, pojawia się tysiąc wymówek. Najczęstsze to brak czasu, żeby sobie gotować no i produkty są ciężko dostępne i droższe.

Wcale tak nie musi być, przekonaj się, że wprowadzając niewielkie zmiany, robiąc zakupy w zwykłym spożywczym, tez możesz lepiej się odżywiać i dokonywać lepszych wyborów, a przy tym smacznie i zdrowo jeść 😉

Serio! Nie wierzysz? Sprawdź TUTAJ zestawy Zdrowej Diety Niskim Kosztem, w najbliższą sobotę pojawi się tam nowy jesienny WEGE zestaw w 4 różnych kalorycznościach.