Zdrowe przekąski na imprezę – niskokaloryczne?

Zdrowe przekąski na imprezę, to dość popularny temat. Teraz już dużo osób zdaje sobie sprawę, że chipsy i frytki to mocno kaloryczne dania. A na dodatek z kiepskim składem, więc wiele osób zaczyna stawiać na zdrowe przekąski.

Talerz z winogronem, serami, pokrojonymi warzywami w słupki, oliwkami, hummusem, dipami i kabanosami, wygląda super “fit”. I na pewno dużo lepiej niż nasypane do miski chipsy. Jednak pod kątem kaloryczności najczęściej te zdrowe przekąski są tak samo, a niekiedy nawet jeszcze bardziej kaloryczne, niż popularne chrupki.

W związku z tym stosując zdrowe przekąski na imprezę, wiele osób wpada w pułapkę ich kaloryczności.

Owszem pod kątem zdrowia, składu takich przekąsek, bez dwóch zdań talerz rozmaitości będzie zazwyczaj dużo lepszy i zdrowszy.

Jednak jeśli zamieniasz chipsy na talerz rozmaitości myśląc, że dzięki temu „nie przytyjesz” lub „nie będzie tak tłusto – czyli będzie legalnie i możesz to jeść bez konsekwencji w kaloryczności” no to niestety rozczaruję Cię, bo jesteś w dużym błędzie.

zdrowe przekąski na imprezę

1 paczka popularnych chipsów ok. 150 g to ok. 750 – 800 kcal.

1 mały camembert to ok. 250 kcal

1 łyżeczka hummusu to ok. 40 kcal

1 kabanos ok. 45 g to nawet 150 kcal

1 garstka winogron to ok. 50 kcal

1 łyżka guacamole to ok. 30 kcal

A oglądając film, czy imprezując ze znajomymi, przecież nie zjesz tylko 1 łyżki guacamole, ani nie poprzestaniesz na 1 “kabanosiku” przez cały wieczór, prawda? Po to się sięga instynktownie co chwilę. Dlatego kaloryczność takich przekąsek spokojnie i bez problemu może przekroczyć nawet 1000 kcal w jeden wieczór, a Ty wcale nie poczujesz się przejedzona. Dlatego zdrowe przekąski na imprezę, są fajne, ale warto mieć świadomość, że mogą być bardzo kaloryczne.

I dużą pułapką, jest nasze wewnętrzne przyzwolenie, na zasadzie: “ale to domowy hummus i domowe guaca, więc jest zdrowe – więc możemy zjeść więcej”. Owszem, ale zdrowe dania też mają kcal. A tam gdzie jest spora dawka zdrowych tłuszczy, kaloryczność jest jeszcze większa.

W związku z tym jeśli nie musisz zwracać uwagi na zjadane kcal, to dobrze. Oczywiście wybór zdrowych przekąsek na imprezę będzie lepszy. Natomiast jeśli się odchudzasz, jesteś na redukcji wagi, to radzę Ci bardzo uważaj na takie zdrowe odstępstwa od diety, bo one potrafią swoją kalorycznością zniwelować cały tydzień Twojej redukcji.

Oczywiście wszystko jest dozwolone nawet i na redukcji 🙂 Jednak pamiętaj o umiarze – to słowo klucz 🙂

Zapraszam Cię też na moje inne wpisy, jeśli interesuje Cię temat diety i analizy swojego odżywiania.

A jeśli chcesz zacząć łatwo i w zdrowszy sposób zadbać o dobre zbilansowanie swoich posiłków, to zapraszam Cię na moją formę diety bez diety, czyli do zapoznania się z dietetycznymi ebookami:

Dieta bez diety, istnieje coś takiego?

Zapraszam Cię też na mój INSTAGRAM.