Dlaczego moja waga się zatrzymała?

Dlaczego moja waga się zatrzymała? Takie pytanie często pojawia się na wielu grupach na FB związanych tematycznie z redukcją masy ciała. Dziewczyny piszą: „dieta przestała działać. Na początku był spadek, straciłam już 15 kg, a teraz stoi w miejscu już od miesiąca.”

Jaka może być przyczyna?

Jedna najbardziej prawdopodobna to np. to, że po prostu po spadku kilkunastu kilogramów, Twój organizm ma mniejsze już na ten moment zapotrzebowane na energię. To oznacza, że jeśli nadal stosujesz tą samą kaloryczność diety co na początku, to możliwe, że jest ona zbyt duża i już nie masz odpowiedniego deficytu kcal.

Zobacz, jeśli ważysz na starcie redukcji np. 95 kg, masz 168 cm wzrostu, niską aktywność i 33 lata to Twoje CPM wychodzi na poziomie ok. 2340 kcal. Jeśli ustaloną masz redukcję na 15% to stosujesz dietę ok. 2000 kcal

Jeśli schudłaś 15 kg, to okazuje się, że ważąc 80 kg Twoje CPM nie wynosi już 2340 kcal, a jedynie 2130 kcal. W związku z tym jeśli nadal cały czas stosujesz dietę na 2000 kcal. To w pierwszych miesiącach miałaś deficyt na 340 kcal, a teraz masz tylko na 130 kcal.

To spora różnica, bo jeśli jeszcze czasami nie doważysz posiłku, to 100 kcal łatwo przekroczyć i wtedy efektów redukcji brak. To jest częsta odpowiedz na pytanie „dlaczego moja waga się zatrzymała”.

We wcześniejszym wpisie mówiłam Ci jak ważne jest dobre doszacowanie kaloryczności diety – PRZECZYTAJ GO TUTAJ.

insulinooporność

Druga kwestia, to odgórne założenie aktywności i potem już brak kontroli nad nią.

A dokładniej, mam na myśli tu kwestię tego, że nasza aktywność fizyczna często zmienia się w trakcie kilku tygodni czy miesięcy.

Wyobraź sobie taką sytuację (a może to Twoja sytuacja?). Zaczynasz dietę w wakacje. Masz sporo wolnego, dzień jest dłuższy, pogoda piękna. Masz swój ogród/ działkę. Spędzasz na niej sporo czasu, dodatkowo wieczorami jeździsz na rowerze. Chodzisz na długie spacery z wózkiem, ze swoim Maluchem itp. Przychodzi wrzesień, starsze dziecko idzie do szkoły. Młodsze złapało pierwszy katar. Ty wracasz do pracy. Zajęcia na działce już się kończą, pracę masz biurową. Robi się deszczowo, więc na spacery już chodzisz rzadziej, a na rower nie masz czasu. Dziecko trzeba zawieść do szkoły, odebrać, zawieść na zajęcia dodatkowe i pomóc w nauce.

Co to oznacza?

Najczęściej to, że jesteś bardziej zabiegana i zmęczona niż w wakacje, ALE przy tym masz znacznie mniejszą ilość konkretnej aktywności fizycznej. I stosując tą samą kcal co w wakacje, będziesz miała mniejsze efekty diety, bo organizm nie spala już tak dużo kcal. Zanim znów zadasz sobie pytanie, dlaczego moja waga się zatrzymała, przeanalizuj sobie i te kwestie.

Warto, żebyś o tym pamiętała, szczególnie teraz jak wielkimi krokami zbliża się do nas jesień i zima.

A jeśli chcesz się dowiedzieć więcej,  jak oszacować prawidłowo swoją aktywność w ciągu dnia, przeczytaj TEN POST.

Kolejna odpowiedz na pytanie „Dlaczego moja waga się zatrzymała?” może kryć się w zbyt restrykcyjnej diecie.

Jeśli stosujesz źle skomponowane posiłki lub bardzo ograniczoną dietę, może dojść podczas redukcji wagi do utraty tkanki  mięśniowej. Przy nadwadze lub otyłości, chcemy zredukować nadmiar zbędnej tkanki tłuszczowej. Przy stosowaniu nieprawidłowej diety, zbyt niskokalorycznej możesz tracić kilogramy – tracąc masę mięśniową. A to ona właśnie ma znaczący wpływ na wydatkowanie Twojej energii (w dużo większym stopniu niż tkanka tłuszczowa). Mówiąc wprost, jak tracisz kilka kilogramów masy mięśniowej, to Twoja podstawowa przemiana materii spowalnia. Twoje PPM obniża się nawet o kilkset kcal. Czyli zmniejsza się Twoje zapotrzebowanie na energię, a przez to też ustawiony deficyt kaloryczny, przestaje już być deficytem.

Mam nadzieję, że po przeanalizowniu tych powyższych punktów, możesz już odpwiedzieć sobie na pytanie ” dlaczego moja waga się zatrzymała”. Zapraszam Cię, do stałego kontaktu ze mna na moim INSTAGRAMIE.