Urodziny w przedszkolu – co zamiast słodyczy?

Moje podejście do słodyczy oczywiście nie jest zero jedynkowe, jak całe moje podejście do odżywiania. Sama lubię czasami zjeść ciasto lub toffifee i uważam, że to jest ok. Jednak urodziny w przedszkolu czy żłobku, to na pewno nie jest odpowiedni czas, żeby już uczyć dzieciaki, że cukierki to najlepszy poczęstunek dla nich.

Obecnie jest tak dużo innych możliwości i opcji, że cukierek to naprawdę jedna z najgorszych wersji. Tak samo jak słodycze jako dodatek do prezentu urodzinowego – o tym przeczytasz TU.

Po pierwsze kwestie zdrowotne – wiadomo. W kolorowy, szeleszczący papierek zapakowany syrop glukozowy, olej palmowy i cukier.

Druga sprawa, to kupienie cukierka, owszem kiedyś (20 lat temu) w dobie niewielkiej ilości słodyczy, cukierki na urodziny to było coś fajnego. Obecnie, jak słodycze są na wyciągnięcie ręki każdego dnia i wiele dzieciaków codzienne je po kilkanaście lub kilkadziesiąt łyżeczek cukru – taki cukierek to po prostu pójście na łatwiznę i odhaczenie w najprostszy sposób kwestii urodzin w przedszkolu.

I trzecia sprawa, to dawanie dziecku cukierków z okazji urodzin, powoduje, że im częściej je dostają/jedzą, tym częściej później będą po nie sięgać. Sami pokazujemy im ten sposób. Uczymy że cukierek to coś super – bo rozdajemy je na urodziny. A jak potem nasze dziecko samo chce słodycze to narzekamy, że ciągle jadło by coś słodkiego. Jednak to właśnie nasza nauka – czyż nie?

Oczywiście, na pewno zaraz usłyszysz głos:
„oj tam, oj tam”, „bez przesady”, „co jest złego w jednym cukierku”. Jak na to odpowiadać – przeczytaj TU.

Ty może już wiesz, że cukierki to nie jest dobry i zdrowy posiłek. A mimo to nawet jak wiesz, to sama po nie sięgasz, prawda?

Małe dziecko, tego jeszcze nie wie. A przez taką Twoją naukę utwierdzasz go w tym, że to coś fajnego i dobrego.„Urodzinowego”, więc skoro raz dajesz, potem jest częstowany nimi przez innych solenizantów – to jak masz  mu za kilka lat wytłumaczyć, że to coś złego? Wtedy to już będzie ciężko.

Dlatego, tam gdzie nie musimy pokazywać dzieciakom, że słodycze „są super”, to nie pokazujmy. Przeczytaj TEN WPIS.
Kolejna rzecz, dzieci w żłobku czy przedszkolu naprawdę bardziej ucieszą się drobiazgiem, którym będą mogli się pobawić, niż cukierkiem, który zjedzą w pół minuty.

Dodatkowo pamiętajmy też, że teraz niestety, ale coraz więcej dzieciaków to alergicy i dlaczego oni mają być poszkodowani i wykluczeni?

Moja Lena na urodziny, rok temu do żłobka zaniosła po 1 mandarynce, w zamian za 1 cukierka. Wymiana myślę, że idealna – pod względem zdrowotnym też. 😉

Na urodziny w przedszkolu, dzieciaki zazwyczaj przynoszą cukierki lub czasami podobno tort.

Lena w tym roku zaniosła dzieciakom po 1 mandarynce, po 1 karteczce z naklejkami i po 1 balonie. Podobno naklejki dzieciom bardzo się spodobały. Pani zainspirowała zajęcia i każde dziecko narysowało dla Lenki urodzinową Laurkę, z wykorzystaniem niektórych naklejek. Wychowawczyni zrobiła z tego książeczkę i Lena ma przepiękną urodzinową pamiątkę z przedszkola.

Warto?

Uważam, że tak!

A balony, najpierw była zabawa w ich pompowanie, potem odbijanie i gry. Niektóre dzieci zabrały swój balon do domu, a tymi które zostały w przedszkolu, dzieci bawią się przez kolejne dni.

Wydaje mi się, że taka forma, drobiazgu na urodziny w przedszkolu, spowodowała, że wszystkie dzieci fajnie się bawiły, świętując ten dzień. A moje dziecko wróciło zachwycone z przedszkola.

Koszt, wbrew pozorom wcale nie był duży. Mamy 23 dzieci w grupie, plus 3 Panie.

Koszt cukierków byłby ok. 18 – 25 zł

Koszt mojego „zestawu” :

Naklejki: 4,5 zł (kupione w Lidl’u)

Mandarynki: 9 zł

Balony: 3 zł (zestaw z Pepco)

W sumie koszt za całość 16,5 zł

Jak widać, cena nawet niższa wyszła za zestaw. W porównaniu z tortem, który podobno często pojawia się w przedszkolach to – dużo, dużo tańszy pomysł.

Stopień atrakcyjności dla dzieciaków – bez porównania.

urodziny w przedszkolu

Inne pomysły na urodziny w przedszkolu – zamiast słodyczy, proszę bardzo.

Może zechcesz skorzystać, zamiast kupować cukierki?

  1. Zrób owocowe szaszłyki. Kup: jabłko, gruszkę, winogrona, mandarynki. Może być też melon, arbuz, albo jak jest sezon na maliny czy truskawki to skorzystaj z nich. Pokrój w kostkę i nakłuj na patyki do szaszłyków. Każde dziecko dostanie kolorowy, aromatyczny i smaczny szaszłyk zamiast zwykłego cukierka 🙂 Ten pomysł poddała mi jedna z Was kilka dni temu 😉
  2. Ułóż owoce w kształcie tortu lub piramidy. Kup mandarynki, kiście winogron, banany, śliwki. Ułóż na dużej paterze na dole mandarynki, na nie połóż winogrona i potem nie obrane ale pokrojone na mniejsze części banany. Górę udekoruj śliwkami. Każde dziecko wybierać będzie te owoce, które lubi.
  3. Jeśli jest lato i sezon na melony lub arbuzy. Kup banana, jabłka, gruszki, nektarynki i duży arbuz, przekrój na pół, wyjmij środek i w powstałą „miskę” po arbuzie włóż drobno pokrojone owoce. Jeśli masz czas i chęci, możesz powycinać z nich różne kształty.
    Oczywiście, tworząc te poczęstunki OBOWIĄZKOWO rób je razem ze swoim solenizantem. Niech dziecko poczuje, że robi coś wspólnie z Tobą i niech ma tą radość z szykowania, a potem z częstowania kolegów i koleżanki.
  4. Rozdaj po prostu po jednej mandarynce lub nektarynce każdemu dziecku.
  5. Kup zestaw balonów i zamiast cukierka, niech każde dziecko dostanie balona. Może być napompowany, wtedy dzieciaki będą odbijać sobie balony, grać nimi lub pomalują je w trakcie zajęć. 🙂 Mogą być nie napompowane, wtedy jest jeszcze większa zabawa i nauka pompowania, wyścigi kto zrobi to pierwszy itp. Inwencja Pań w przedszkolu jest naprawdę duża 🙂
Lena zaniosła kilka już napompowanych, żeby dzieci od razu miały fajny efekt urodzinowy, a potem podczas śpiewania sto lat rozdała każdemu balon do pompowania.
  1. Zestaw naklejek to jak widzisz mały koszt. Najlepiej oczywiście kupić wszystkim takie same, żeby nie było nieporozumień wśród dzieciaków. I zabawa przednia. Mogą ponaklejać je sobie na ubrania, mogą zrobić obrazki z nimi itp. Naklejki to dla dzieci zawsze jest super atrakcja.

Gwarantuje Ci, że wszystkie z powyższych pomysłów na urodziny w przedszkolu, finansowo wyniosą Cię tyle co cukierki, albo i znacznie mniej. Zadowolenie jednak Twojego dziecka będzie +100. A inne dzieci na pewno też będą bawić się super i świętować wspólnie ten dzień urodzin.